Už poosmé město Klatovy pořádalo v srpnu společně s ochotníky z divadelních souborů „Divadlo Rynek“ a „Za oponou“ a Klubem přátel Klatovska netradiční večerní prohlídky městem s oživenými historickými obrazy s názvem Za tajemstvím klatovských ulic. „Prohlídky děláme vždy okolo poloviny srpna, kdy se až tolik kulturních akcí nekoná, abychom nabídli v turistické sezoně něco zajímavého. Jsem rád, že stoupá počet návštěvníků, jelikož jsou vždy týden před konáním již vyprodané, což mě těší, protože na ně chodí i lidé, které jinak historie běžně nezajímá, ale na prohlídky jdou. Věřím tak, že si pak něco z klatovské historie díky prohlídkám zapamatují,“ řekl místostarosta Klatov Martin Kříž.

Schéma prohlídek je vždy stejné. Připraveno je šest zastavení s připravenými scénkami z dané historie. Ty spojuje vyprávění průvodce, který vždy skupinu návštěvníků doprovází. Každý rok se odehrává v jiném období, nyní jím byl středověk. „Pohybovali jsme se v době od bájných počátků Klatov, zmínili jsme legendy, které se vztahují k založení původně trhové vsi ještě, které byly popsané v historii z roku 1699. Zmínili jsme studánku Klatovku, postavy, které se k tomu vztahují. Pak už jsme byli ve vrcholném středověku, kdy jsme připomněli působení Dominikánů, dva dominikánské kláštery. Pokračovalo se v době husitské, pak jsme přešli na rozhraní konce středověku a počátku novověku, kdy jsme si připomněli zemské škůdce, kteří přepadali na cestách po ukončení husitských válek na přelomu 15. a 16. století. Závěrečná scénka patřila vaření piva, pěstování chmele, pití piva, které do středověku v Klatovech neodmyslitelně patřilo. Chmel se zde pěstoval, spousta měšťanů měla právo vařit pivo a postupně vznikaly i společné pivovary,“ popsal prohlídky Kříž.

Diváci se setkali ale také s katem, na kterého bylo prozrazeno, že chodil za ženou sušického kata. Byli svědky toho, jak Tuhoň chtěl obelstít a vydělávat na vodě ze studánky Klatovky a v době husitské nechyběl Jan Čapek i se svou písní Ktož sú boží bojovníci. Mnozí také až při prohlídkách zjistili, že Klatovy měly v minulosti tři brány.

A místem, kam se lidé jen tak nepodívají, byla zahrada klatovské charity, kde byli lidé překvapeni z její krásy. Stejně tak byli nadšení z prohlídek, kdy jim vůbec nevadilo, že trvaly dvě hodiny, protože se při nich rozhodně nenudili.

Celkem účinkující odehráli ve třech dnech dvanáct prohlídek a na každé byla zhruba stovka diváků. A i tak se na každého nedostalo, jak velký je o ně zájem.