Výbuch chemikálie a následný boj o život několika žáků. Tak to včera dopoledne vypadalo ve Střední škole zemědělské a potravinářské v Klatovech. Katastrofa naštěstí nebyla skutečná, ale šlo jen o cvičení, které mělo prověřit připravenost hasičů a také žáků a pedagogů školy.


Zatímco evakuovaní studenti se při sledování záchranných prací bavili, muži z Floriánova cechu dostali pořádně zabrat. V protichemických oblecích museli vynést ven tři zraněné studenty, hledali také látku, která školu zamořila. Když byli konečně venku, měli toho v teplém počasí plné zuby. „Není na mně nitka suchá,“ řekl jeden z nich Deníku poté, co mu kolegové pomohli oblek vysvléci.


„Základem dnešního cvičení byla reálná situace, při níž neznámý plyn unikne do třídy. Byly proto evakuovány děti ze školy, bohužel ale ve tří zůstali ležet třidě žáci, pro které se paní učitelka vracela,“ popsal začátek cvičení jeho vedoucí Jaroslav Valdman, člen klatovského hasičského záchranného sboru. Jeho kolegové, kteří až do příjezdu na místo netušili, že jde jen o cvičení, vynesli tři „zraněné“ studenty a poté se pomocí přístrojů pokusili určit, o jakou chemikálii šlo. „Pomocí detekční techniky jsme zjistili, že šlo o chlor, “ upřesnil Valdman.


„Ve spolupráci s hasiči připravujeme na konci školního roku vždy nějakou ukázku. Máme čtyři varianty, které se střídají. Letos to připadlo na únik chemikálie. První vyučovací hodinu děláme cvičnou evakuaci, aby děti věděly, jak se mají zachovat, a poté přijde akce, o níž děti dopředu nevědí,“ řekl Deníku učitel Václav Šperl, který má na starost civilní obranu na škole.


Podobná cvičení nejsou pro hasiče výjimečná. „V takto větším provedení je nacvičujeme minimálně jednou ročně, další typy událostí, od dopravních nehod až po požáry, se nacvičují poměrně často. Ve čtvrtek se bude simulovat požár další školy,“ dodal Valdman.