„Jde již o třicátou výstavu, kterou pořádáme, ale o dvanáctý ročník, který se koná pod názvem Zahrada Pošumaví. Udělali jsme to tak proto, že po dvanáct let s námi vystavují i zahrádkáři z Chamu. Jsme moc rádi, že zde jsou, protože pán, který tady vystavuje, pěstuje krásná jablka. Odrůdy, které zde vystavuje, převážně nakoupil v Čechách. Tady se jablkům příliš nedařilo, ale jemu ano,“ řekl předseda územní organizace Českého svazu zahrádkářů Klatovy Josef Novotný.

Na výstavě představilo své výpěstky sedmnáct subjektů, především základní organizace zahrádkářů. „Je radost se na jejich díla podívat. Vážíme si jejich vztahu k přírodě i zahrádkaření. Děláme výstavu i proto, aby se organizace sešly a podívaly se, co která vypěstovala a případně si předaly zkušenosti,“ podotkl Novotný s tím, že považují za velmi důležité i výstavy, které pořádají organizace jednotlivě. Nejbližší se koná o víkendu o pouti v Nýrsku.

Součástí výstavy bylo také vyhlášení výtvarné soutěže dětí na téma Zahrádka. „Je krásné, když vidím, jak mají děti rozzářené oči, když si odnášejí nějakou cenu. Díky pracím získají i nějaký vztah k zahrádkám a toho si považujeme, že je odtáhneme od počítačů,“ řekl Novotný.

Novinkou byla na výstavě tombola, odkud si lidé odnášeli různé ceny.

Svoji šikovnost během Zahrady Pošumaví ukázala také janovická perníkářka Radka Grösslová.