„Základní filozofií spolupráce dvou bývalých šlechtických a jednoho královského hradu je společná příprava rozšířenější a kvalitnější nabídky pro turisty v podobě zážitku, programu či služby. To je jedním z důvodů, proč aktivity této spolupráce probíhají zpravidla mimo hlavní část turistické sezony, kdy je možné lépe vnímat atmosféru těchto výjimečných míst, navštívit prohlídku v menších skupinkách, nečekat na občerstvení a nepadat pod náporem tropických veder,“ uvedl koordinátor projektu Zdeněk Svoboda.

První dny Šumavského trojhradí se budou konat 13. a 14. června a tématem budou Proměny hradu. Památky se dočkaly zásadních oprav a rekonstrukcí a právě s těmi se budou moci návštěvníci seznámit na všech třech hradech v rámci připravované výstavy a speciálně zaměřené prohlídky. Výstavy využijí srovnání historických černobílých fotografií se současnými barevnými snímky.

Ilustrační foto
Kina zejí prázdnotou, chybí lákavé premiéry. Dočkají se v červnu

Tematické prohlídky k proměnám hradu Velhartice povede bývalý kastelán Petr Mejstřík, který se aktivně podílel na všech proměnách hradu Velhartice za posledních 30 let. Na hradě Rabí bude v konírně na hradním nádvoří připravena výstava Více než tisíc slov, kde lidé uvidí proměny hradu v různých souvislostech.

Na Kašperku bude výstava k uskutečněným i neuskutečněným proměnám ke zhlédnutí v prostorách dřevěného víceúčelového objektu na nádvoří hradu. Po celý víkend bude na hradním nádvoří ležení spolku oživené historie Družina urozeného pána Hynka Krušiny z Lichtenburka, jež představí reálie druhé poloviny 14. století. „Projekt Šumavské trojhradí při svých aktivitách poskytuje příležitost i pro prodej či prezentaci kvalitních regionálních produktů,“ dodal Svoboda.