Akciová společnost Sazka v týdnu oznámila, že není schopna vyplácet výhry nad půl milionu korun. Společnost přitom v současnosti slibuje superjackpot s prémií skoro 149 milionů korun. Snížený zájem o sázení zaznamenaly už během tohoto týdne i trafiky na Klatovsku. Tiket podalo o 50 procent méně lidí, než v minulém týdnu.

„Lidé jsou vyplašení, nechtějí v současné době sázet a hlavně hovoří o tom, že peníze v Sazce jsou, ale že jsou rozkradeny. Už v týdnu jsme zaznamenali o 50 procent méně sázek. Hrozí tak krach malých provozoven, protože i sázení patří do našich příjmů. Z prodeje novin, cigaret, známek a pohledů vzhledem k jejich minimálním maržím nemůžeme „uživit“ majitele objektu a jednu pracovní sílu. A ještě nám hrozí, že přijdeme o 3,8 až 4 procenta ze služby pro Sazku. Z těchto čísel se opravdu nedá vydělávat,“ sdělil majitel klatovské trafiky Jiří Špatenka.

„Sazka, která je v naší zemi oblíbená, má již 60letou tradici, pokrývá celou republiku a její systém sázek a technického vybavení je vychytaný a velmi dobře propracovaný, to žádná jiná společnost nemá. Neměli by ji proto nechat padnout,“ dodal Špatenka.

I další majitelé trafik se obávají o svou budoucnost. „Zájem o sázení sportky ubyl, jen za poslední týden jsme zaznamenali pokles až o dvě třetiny. Lidé, co jsou zvyklí sázet celý život a jsou opravdovými pravidelnými zákazníky, budou asi sázet dál, ty to tolik neovlivní. Těch je bohužel ale málo. Mnoho dalších lidí si to ovšem rozmyslí. Pro nás to samozřejmě znamená snížení tržeb,“ uvedl spolumajitel sušické trafiky Luboš Švelch.

Lidé se o současnou situaci Sazky zajímají a nastalé finanční potíže je od podání tiketu většinou odrazují. „Před několika lety, dřív než Sazka měla nějaké potíže, jsem alespoň dvakrát do měsíce sportku vsadil. Bylo to většinou jenom pár sloupečků, ale nikdy jsem nic nevyhrál,“ řekl Miroslav Navrátil z Klatov. „V současnosti ale už nesázím a momentální finanční problémy Sazky mě nepřesvědčí, abych si tiket podal,“ doplnil Navrátil.

Někteří lidé sázejí dál, ovšem vyplněný celý tiket podle nich nemá cenu. Přiznávají ale, že dříve sázeli více. „Sportku sázím již celou řadu let, byly i doby, kdy jsem si podal celý tiket i s šancí. Za celou tu dobu jsem vyhrál asi třikrát, ale vždycky maximálně do dvou stovek. Nyní si vsadím tak jednou za dva měsíce, spíše když si vzpomenu,“ řekl Tomáš Hromada z Bolešin.

Sázení v současné době nenapomáhá ani chystané zvyšování daně z přidané hodnoty. „Teď, když se bude všechno zdražovat, tak mě sázet ani nenapadne,“ dodal Hromada.

Sazka neprovozuje pouze loterii. „Osobně nesázím, ale znám spousty lidí, kteří zkouší své štěstí v této loterii. Situaci Sazky ale sleduji, protože si myslím, že kromě loterie poskytuje i jiné služby. Například předprodej vstupenek, dobíjení kreditu do mobilu nebo se přes terminál mohou platit složenky. Jsou to podle mě využívané služby,“ uvedla Libuše Bečková z Lub.