K seznámení Kintzla a Maříka došlo přes křížky. „Emil už byl v té době trochu unavený, tak jsem mu nabídl spolupráci, protože je opravuji i vyrábím. Nyní s partou kluků v Emilových šlépějích pokračujeme. Děláme po Šumavě nejen rekonstrukci křížků, ale také nové kované většinou s příběhem. Nejbližší, který bychom chtěli udělat, je nahoře na rozcestí, jak se jede na Zhůří, kde ho někdo zničil a povalil vše, zůstal jen kámen. Už ho máme vymyšlený. Teď tak chceme řešit s majitelem pozemku obnovu. Pak máme v plánu ještě další, ale to zatím nemohu prozradit, další je pod Velkým Babylonem, jeden také u Českého Krumlova, kde se našel starý kříž, ulámaný, zčásti zarostlý do stromu. Jinak křížů po Šumavě je hodně, takže se do nich postupně budeme pouštět,“ uvedl Mařík.

Muzikál Mamma Mia ZUŠ Klatovy.
Písně z muzikálu Mamma Mia zněly divadlem, šlo již o jedenácté dílo ZUŠ

Pokračuje také v tradici lyžování na historických lyžích, kdy se každoročně pod dohledem Kintzla konaly závody v Kašperských Horách ve sjezdu z Lišáku. Jelo se i letos, i když sněhu nebylo zrovna ideálně. „I když není sníh, tak pojedeme, našli jsme nějaké kousky sněhu, zbytek se doházel. Je to ale především o tom, že se lidé sejdou, a i kdyby to nemělo být o lyžování, tak se připomene historie Šumavy, jak se tady dříve lyžovalo. Navíc navazujeme na tradici, kterou rozjel Emil Kintzl, a když nás opouštěl, tak měl přání, abychom v tom pokračovali, takže to má jeho dcera Naďa pod palcem a my jí moc rádi pomáháme, protože nám to přijde hezké a dává nám to smysl,“ řekl Mařík, který jezdí reprezentovat šumavské historické lyže i do zahraničí.

Waldschmidthaus, nejvýše položená horská chata v Bavorském lese, leží pod vrcholem Velkého Roklanu.
Horská chata na Velkém Roklanu, oblíbený cíl turistů, se dočká opravy

Navíc je rovněž znalcem šumavské přírody, kdy už dlouhá léta dělá průvodce divočinou. „Dělám průvodce divočinou pro NPŠ, ale dělám vycházky i mimo akce NPŠ. Lidé to mají jako vycházku místy, kde je úplně nenapadne se běžně projít, jde se spíše lesem než po cestách. Mají to s výkladem o přírodě, mají aktivní celý den. Průvodce mimo park jsem dělal asi dvacet let, pod parkem s tím, že jsem dělal i průvodce na řece, odhaduji asi osm let,“ sdělil Mařík.