Téměř sedmdesát topolů u silnice I. třídy mezi Švihovem a Červeným Pořičí muselo padnout kvůli své nebezpečnosti. Bylo to největší kácení, které Ředitelství silnic a dálnic ČR v Plzni mělo naplánované.

„Všechny pokácené stromy v tomto úseku již byly za hranicí své životnosti. Byly duté, napadené houbami a suché. Při každém větším větru a nebo při sněhové nadílce ohrožovaly jejich padající větve řidiče na dané komunikaci. Mnohé stromy se staly osudnými i pro některé řidiče při dopravních nehodách," informoval provozní náměstek ŘSD Plzeň Michal Syřínek.

Topoly ale prý patřily do této krajiny více než padesát let a stromy kopírovaly silnici po celé její délce. „Uvažujeme o tom, co pokácené topoly u silnice nahradí. S největší pravděpodobností to budou keře, které budou kopírovat silnici. Ty nebudou pro řidiče a další uživatele komunikace již nebezpečné," dodal náměstek.

Kácet se však bude i na dalších místech.

„Jak na stromy u Červeného Poříčí, tak i na stromy u jiných komunikací v naší správě jsme si nechali udělat odborný posudek. Kde to půjde, bude vysazena nová, vhodná náhradní zeleň," dodal Syřínek.

Některé staré a nemocné stromy u silnic padnou také na Chudenicku a na dalších místech. „Tam je zhruba osm nebo devět stromů v kritickém stavu," sdělil Deníku Miroslav Sušický ze Správy a údržby silnic v Klatovech. I oni chtějí předejít případným problémům způsobených pádem stromu na komunikace, na auta či chodce.

„Dokončíme také regeneraci zeleně v oblasti Kašperských Hor, kde se kácelo kolem osmi set stromů, které byly z větší části nahrazeny novou výsadbou," doplnil informace ředitel SÚS Plzeňského kraje v Klatovech Jiří Velíšek. Snahou silničářů je, aby silniční zeleň byla co nejvíce zachována v takovém stavu, aby byl provoz na silnicích maximálně bezpečný.

Kvůli problémům s padajícími větvemi byly pokáceny v minulých dnech stromy také na náměstí v Plánici a zahájila se revitalizace velkého městského parku v Klatovech, kde suchá větev před několika měsíci ohrozila rodinu při procházce.