Nejvyšší kapesné v celé republice dostávají podle průzkumu, který si zadala ČSOB, studenti v západních Čechách. Deník proto zjišťoval, jaká situace je mezi studenty a žáky na Klatovsku.

„Dostávám na měsíc 1500 korun. Za to jezdím do školy a kupuji si svačiny. Občas se mi podaří něco ušetřit na kredit do mobilního telefonu a podobně,“ říká osmnáctiletý student Střední zemědělské a potravinářské školy v Klatovech Hynek Macek. Podobně jsou na tom i další studenti v Klatovech. „Měsíčně dostávám od rodičů kolem dvou tisíc korun. Občas si něco přivydělám na brigádě, a tak za měsíc utratím kolem čtyř tisíc korun. Nejčastěji za oblečení a zábavu s přáteli,“ tvrdí další osmnáctiletý student Marcel Kaňák.

Různě vysoké kapesné dostávají i děti na základní škole. Teprve třináctiletá Eliška Novotná přiznává, že dostává na dopravu do školy každý den 50 korun. „Pak dostávám zhruba dva tisíce korun k svátku a narozeninám, občas si přivydělám za pomoc doma,“ říká žákyně základní školy. Sto korun na týden dostává třeba také Štěpánka Kraicrová. „Peníze utratím nejčastěji za různé dárky a nálepky,“ přiznává. Také Jakub Hrubý říká, že své kapesné ve výši asi 250 korun na týden utratí především za svačiny a sladkosti ve školním bufetu.

Studenti středních škol se snaží získávat i na Klatovsku různé brigády a přivýdělky. Většina se shoduje na tom, že k brigádám využívají nejčastěji letních prázdnin. Mnozí se snaží peníze vydělat třeba tím, že v týdnu roznáší reklamní letáky a prospekty.

„Podle průzkumu ČSOB si západočeští studenti přivydělávají na studentský život ve 42 % případů na brigádách. Zajímavé však je, že plných 38 % z nich nemá potřebu přivýdělku, což je v porovnání s jihočeskými studenty, kde nepracuje pouhých 13 % studentů, rozdíl markantní,“ informovala Irena Zatloukalová z ČSOB. S výší svého kapesného jsou spokojeni i námi oslovení studenti středních škol v Klatovech.

„Myslím si, že by děti měly dostávat kapesné už od raného dětství, aby se naučily s penězi hospodařit. Já svému dítěti dávám třicet korun denně aby si mohlo něco koupit. Bohužel jsou však i děti ve stejném věku (7–8 let), které dostávají třeba i sto a dvě stě korun, s čímž nesouhlasím,“ říká maminka Věra Pelantová z Klatov.

Za kapesné děti nakupují sladkosti, džusy, bagety, hamburgery, různé nálepky, časopisy, cigarety, kredit do mobilních telefonů. Starší studenti se snaží šetřit přes týden peníze na páteční zábavy a posezení s přáteli.