Rodičům se ulevilo také pro to, že už děti nemusí mít ve školce roušky a nemusí procházet ani testováním. „Mám doma dva syny, staršího předškoláka, který chodil do školky už 14 dní, ale dvakrát v týdnu se musel testovat, a mladšího, který jde do školky poprvé. Oba se velmi těšili. Když mohli jít do školky předškoláci, věděli jsme s manželem, že pokud budou muset mít celý den roušky, tak tam syna nedáme. Testování nám nevadilo, zvláště pro to, že ho provádí sami rodiče. Nicméně s mladším synem by to bylo o něco složitější, tomu by se výtěr z nosu moc nelíbil,“ řekla maminka Romana Papežová z Klatov s tím, že se jim díky nástupu dětí do škol uleví i pracovně. "Oba s manželem podnikáme z domova a upřímně, je to těžké pracovat a hlídat u toho děti, člověk se nemůže pořádně soustředit ani na jedno."

Primář oddělení imunochemické diagnostiky FN Plzeň Ondřej Topolčan.
Tvorba protilátek po očkování je u obézních lidí nižší, říká profesor Topolčan

Dodala, že uvítala i kvalitní distanční výuku pro předškoláky, kterou ve školce připravili. „Děti to bavilo, ať už různé kreslení nebo vyrábění doma nebo úkoly venku na procházce. Plníme všechny úkoly bez ohledu na to, zda syn již do školky chodí nebo ne.“

Do mateřských škol v Klatovech dnes přišlo 570 dětí, což je 70 % z celkového počtu zapsaných dětí. "Do tříd se vrátil život zpátky tam, kde v únoru skončil. Děti se těšily především na své kamarády, na hračky a na paní učitelky. Potěšilo nás, že konečně otvíráme a jsme rádi, že povinné testování pro děti skončilo,“ uvedla ředitelka klatovských škol Jitka Luňáková.

Ilustrační foto
Sjeli se na technoparty. Po promluvě s policií hudbu ani nepustili

Radost byla vidět u nejmenších dvouletých dětí i u větších, těšily se z toho, že jsou opět mezi svými kamarády a mohou si společně hrát. Nadšení neskrývaly ani učitelky. "Jsem ráda, že se nám opět děti vrátily. Je to hned vše veselejší. Hlavně vítáme, že nemusí mít roušky a nemusí se testovat. To si nedovedu v takovém počtu představit. Ona i komunikace s respirátorem, který máme my, je někdy obtížnější, děti špatně rozumí a nevidí, jak artikuluji," uvedla jedna z učitelek v mateřské škole ve Studentské ulici v Klatovech.