Situace v lokalitě Na Ztraceném nedaleko šumavské Modravy, kde ekologičtí aktivisté brání kácení kůrovcem napadených stromů, se značně přiostřila. V pondělí zranila slovenská aktivistka zasahující policistku, která skončila v rukou lékařů, a v úterý přešli aktivisté do protiútoku a obvinili policisty z toho, že je bezdůvodně brutálně bijí, jednomu měli dokonce nasypat mravence za krk.

Zraněná policistka

„Třicetiletá cizinka se pohybovala v ohrazeném prostoru vymezeném pro těžbu dřeva. Na opakované výzvy strážců Národního parku Šumava i policistů nereagovala, a tak byla z prostoru vyváděna. Přitom kopla policistku, která musela být ošetřena u lékaře,“ řekla Dana Ladmanová z klatovské policie. Dodala, že aktivistka je podezřelá ze spáchání přečinu násilí proti úřední osobě, a tak jí hrozí až čtyřletý nepodmíněný trest.

Mluvčí ekologických aktivistů Vratislav Vozník v rozhovoru s Deníkem přiznal, že k incidentu došlo, ale tvrdí, že byl neúmyslný. „Kolegyně byla vynášena a když ji nesli přes kmeny a kameny v podmáčeném terénu, zřejmě ji na chvilku uvolnili. Ona poté instinktivně švihla nohou. Rozhodně nechtěla nikoho zranit,“ tvrdí Vozník, který potvrdil, že v lese na Modravsku se nepohybují jen čeští aktivisté. „Přijeli nás podpořit kolegové ze Slovenska a jeden Rakušan,“ řekl.

Mravenci za krkem

V úterý odpoledne přešli aktivisté do protiútoku a média informovali o tom, že zásahy policie se přiostřují, aniž by jim k tomu blokádníci zavdávali příčinu. „Jeden z blokádníků byl bit do hlavy, praštěn hlavou o zem a kopán, krom toho mu byli nasypáni mravenci za krk. Druhého z blokádníků policisté dusili rukou před ústy a následně škrtili. Oba jsou na služebně v Sušici a pojedou na nemocniční vyšetření. Protiprávně jim byly zabaveny telefony,“ uvedl Vozník. „Při předvedení na služebnu v úterý odpoledne dvě osoby oznámily, že v průběhu zajištění utrpěly zranění. Byly převezeny do zdravotnického zařízení. Policie případ dále šetří,“ reagovala ve 14 hodin na obvinění ze strany ekologů Ladmanová.

Vozník uvedl, že aktivisté budou oba případy řešit právní cestou. „Kromě toho byly odeslány dopisy nadřízeným policejním složkám a ministru vnitra s výzvou k okamžité nápravě situace a postihu odpovědných osob,“ dodal Vozník.