Mezi lidmi je známý jako dlouholetý ředitel základní školy (v čele školy stál v letech 1980 až 2008) a velký milovník hudby a fotbalu. To byla také dvě hlavní kritéria pro přijímání nových členů učitelského sboru.

„Hraješ fotbal? A hraješ na něco?“ vzpomíná na síto, kterým prošel Václav Petrus jako začínající učitel. „Sporty na vesnicích se dělaly všechny dohromady, každý oddíl měl svůj výbor a vše bylo pod hlavičkou Sokola. V Sokole jsem dělal tehdy místopředsedu a věnoval se fotbalu. Pak jsem pár let pracoval i jako starosta nově obrozeného Sokola, tuším do roku 1998. Nejraději ale vzpomínám na kapelu, která je při Základní škole Švihov a má vazbu na ZUŠ Klatovy a Švihovské hudební léto,“ zasnil se Jirák.

„Na švihovskou školu jsem nastoupil v roce 1971 a v roce 1973 jsem byl při zrodu prvního ročníku Švihovského hudebního léta, který jsem organizoval. Celá má rodina jsou hudebníci, starší syn hraje na klarinet, manželka na klavír a mladší syn na trubku ve Skalance. Já na nic nehraji, kapele jsem dělal manažera, organizoval výjezdy i do ciziny, což tehdy nebylo tak snadné jako dnes,“ pokračoval Jirák.

Ladislav Jirák byl obcí oceněn za svou dlouholetou práci ředitele a v Sokole Švihov. Jeho práce si váží i ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, od kterého obdržel medaili II.stupně. Jeho práci ve švihovské kapele není třeba znovu připomínat.