„V současné době projekčně připravujeme ve spolupráci s Klatovy, Dolany a Červeným Pořičím projekt na vybudování cyklostezky, na kterou bychom chtěli získat peníze z přeshraničních dotací a fondů. Vzniknout by tu měl asi tři metry široký asfaltový pruh podél frakventovaných silnic I. a II. třídy poblíž Úhlavy mezi Svrčovcem, Dolany, Švihovem a Červeným Pořičím, který by měl být hotov v roce 2009. V současné době je připravena projektová dokumentace pro územní řešení. Jsme ve fázi, kdy jednáme s vlastníky pozemků. Bohužel, některá tato jednání jsou složitá,“ popisuje plány starosta města Václav Petrus.

Tato asi desetikilometrová část přijde na zhruba čtyřicet milionů korun. Půjde ale o peníze ze strukturálních fondů Evropské unie. Tato Klatovsko – pořičská cyklotrasa by měla být součástí nadregionální trasy z Prahy přes Plzeň, Klatovy do Mnichova. Zdejší trasa naváže na úsek Železná Ruda – Špičácké sedlo – Klatovy. Některé úseky jsou již hotovy, jako například mezi Klatovy a Běšinami.

„Naším přáním je dovést do našeho kraje bezpečně turisty, zlepšit pro ně podmínky jak ubytovací, tak stravovací. Věříme, že nám plány vydrží a že lidé budou na chvíle strávené na Klatovsku, Švihovsku či blízkém Chudenicku či Přešticku rádi vzpomínat,“ míní starosta.

„Určitě vítáme, že tu vznikne cesta pro cyklisty. Hodila by se třeba mezi Švihovem a Dolany či Pořičím. Místní jezdí do Dolan na koupaliště a děti z Dolan i z Pořičí jezdí do Švihova do školy třeba i nakolech. Velký provoz a doprava a hlavně nákladní auta s kamením jsou pro všechny dost nebezpečné,“ tvrdí švihovští občané.

„Jsme si velkého provozu na uvedených komunikacích vědomi i nebezpečnosti nejen pro naše děti. Doufáme proto, že chystaná stezka konečně vyřeší i tento, dlouholetý problém vyřešíí,“ dodal Petrus.