VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svéradice chystají oslavy obce a sraz rodáků

Svéradice - Rozhovor se starostou obce Svéradice Václavem Duškem.

17.4.2014
SDÍLEJ:

Starosta Svéradic Václav DušekFoto: DENÍK/Ludvík Pouza

Dnešní zastávka seriálu U vás na návštěvě byla ve Svéradicích, kde jsme si povídali se starostou obce Václavem Duškem (na snímku) nejen o tom, co se v obci podařilo, ale i o životě tamních spolků a podobně.

Co se ve vaší obci v poslední době povedlo?

Obec Svéradice se v tomto volebním období vydala cestou investic, a tak za pomoci dotací připravuje projekty, které budou, alespoň doufám, ku prospěchu celé obce. Podařilo se dokončit akci „zateplení kulturního domu a pořízení nového nízkoemisního zdroje". Vzhledem k tomu, že se proces přidělení dotace trochu protáhl, bylo i výběrové řízení a jejího vyhodnocení posunuto, a tím se posunul i konečný termín realizace. Naštěstí nám přálo počasí a mohlo se pracovat prakticky až do Vánoc. První zkoušky nového plynového topení se uskutečnily 18. prosince a hned poté přišla na řadu kolaudace celého díla. Celkové náklady činily 4,4 milionu korun, z toho jsme dostali z Operačního programu životního prostředí částku 2,8 milionu korun. Podařilo se dokončit dílo, které možná mělo své odpůrce, ale v konečném důsledku je to pro obec přínos, a to jak z estetického hlediska, kdy se vylepšil vzhled celého objektu, tak i praktického, kdy starou nefunkční kotelnu nahradila moderní, automatická, s minimálním nárokem na obsluhu. I náklady na topení nebudou tak drastické. To však nebyla jediná akce…

Z různých důvodů se nám protahuje akce, která se začala připravovat už minulé volební období, a to je rekonstrukce hráze Mlýnského rybníka a jeho odbahnění. Na toto se připravovaly souběžně dva projekty. Zatímco odbahnění rybníka má už územní rozhodnutí i stavební povolení, druhý projekt, rekonstrukce hráze, je momentálně ve fázi, kdy máme územní rozhodnutí a o stavební povolení je zažádáno. Koncem loňského roku jsme poslali na Státní fond životního prostředí žádost o dotaci. O její schválení či neschválení se bude jednat až v červnu. V kladném případě by se samotné práce na tomto projektu měly rozběhnout už během srpna, protože jsou zde přísná kritéria ze strany ochranářů přírody. Rybník se může vypustit pouze v určeném období a limitována je i samotná doba odbahnění. Celkové náklady se budou pohybovat kolem částky devět milionů korun a naše obec by se měla podílet částkou v maximální výši tři miliony korun.

Pro letošní rok chystáte ve Svéradicích velkou akci. Prozradíte, o co půjde?

Hlavní akcí letošního roku budou oslavy 750 let od první písemné zmínky o naší obci. V jejich rámci proběhne i setkání rodáků. Tato akce se uskuteční v sobotu 21. června a celý program bychom rádi uspořádali na návsi. Připravujeme bohatý kulturní program, ve kterém nebude chybět vystoupení mažoretek, skupiny historického šermu, pěveckého souboru Prácheň, ale i tří různých hudebních souborů, a na závěr se pak bude konat v sále kulturního domu taneční zábava. Na památku této události bude před kapličkou sv. Anny instalována pamětní deska a v rámci programu proběhne její slavnostní odhalení. Pro návštěvníky bude připravena i publikace o Svéradicích a různé upomínkové předměty. Rádi bychom, aby tyto oslavy proběhly v důstojném a slavnostním prostředí, aby všichni účastníci měli na co vzpomínat.

Obec Svéradice připravuje pro rok 2015 ještě jeden velký projekt, který chceme věnovat naší mládeži a sportovcům. Připravuje se projektová dokumentace nového multifunkčního hřiště, které vyroste na současném parkovišti u fotbalového hřiště. Nedílnou součástí tohoto projektu bude i výstavba nových fotbalových kabin, které nahradí stávající, několik let již nevyhovující objekt. Smyslem tohoto projektu je v prvním případě pokusit se přitáhnout naši mládež ke sportování. Ve druhém případě chceme vybudováním nového technického zázemí pro sportovce splatit dluh našim fotbalistům, kteří v minulosti dělali a vlastně i teď dělají naší obci pozitivní reklamu.

V plánu máte ale i další investice a plány. Co chystáte?

Současně obec investuje také do různých rekonstrukcí, jako byla oprava kapličky sv. Anny na návsi. V letošním roce to bude ještě rekonstrukce tělocvičny a zázemí mateřské školy (250000 Kč) a některé drobné úpravy v kapli sv. Bartoloměje na vrchu Kostelík. V následujících letech plánujeme investici na revitalizaci vrchu Kostelík, ze kterého bychom rádi udělali vycházkovou, v rámci obce „chráněnou"zónu", která by sloužila k odpočinku a k výhledu na šumavské vrchy.
V tomto roce jsme zakoupili také 40 kusů nových židlí do sálu kulturního domu a začali jsme tak jejich pozvolnou obměnu, ve které chceme pokračovat i v dalších letech. Protože cena jedné židle je zhruba 1800 korun za kus, rozhodli jsme se, že každoročně uvolníme zhruba 70 tisíc korun a budeme nakupovat 40 až 50 židlí, protože jednorázově by to znamenalo uvolnit z rozpočtu 350 tisíc korun, a to by v nabitém rozpočtu bylo náročné.

Jak jste na tom v obci s kulturním životem a spolky?

Máme zde velice aktivní kulturně-sportovní komisi, která pracuje pod vedením zastupitelky Blanky Vlčkové a má naplánované akce na celý rok. Jsou to například různé besedy se zajímavými lidmi, které se pořádají dvakrát do roka. Například loni v dubnu na Pavla Pavla ze Strakonic dorazilo téměř 50 lidí. Teď v dubnu proběhne na „čarodějnice" lampionový průvod, jehož tradici jsme obnovili v loňském roce a premiérově přišlo skoro 70 účastníků, dětí i rodičů. Jsou připraveny opět dva rodinné cyklovýlety do okolí Svéradic, jeden na květen a druhý na září. V červenci je pak v plánu akce pro malé děti „týden pod stanem". Jde o stanování v areálu fotbalového hřiště spojené s výlety do okolí a různými hrami, pořádané v součinnosti našeho úřadu, fotbalovým klubem a mysliveckým sdružením. V říjnu se pro děti i hravé dospělé uskuteční drakiáda spojená s různými soutěžemi o ceny. Koncem listopadu a na začátek adventu je opět v plánu slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které je spojené s hudebním vystoupením Volného sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů a konzumací svařeného moravského vína. Na čas vánoční je pak připraven tradiční vánoční koncert, na kterém v posledních letech pravidelně vystupuje pěvecký soubor Velkobor.

Ve čtvrtečním Klatovském deníku bude celá strana věnována Svéradicím.

Autor: Ludvík Pouza

17.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč Číšníci a servírky SERVÍRKA, ČÍŠNÍK. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Srní 44, 341 92 , Kontaktní osoba: Martina Pletlová tel:607783388,, e-mail: hotelvydra-srni@seznam.,cz, , Zaměstnanecké výhody: ubytování + strava zdarma, Způsob prvního kontaktu: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Micheva s.r.o. - pracoviště, 341 92 Kašperské Hory. Informace: Martina Pletlová, +420 607 783 388. Výroba - Výroba Seřizovači 24 000 Kč Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) OBSLUHA CNC HORIZONTÁLNÍ VYVRTÁVAČKY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Tedražice č.p. 79 Hrádek,342 01, Pracoviště: obsluha strojů s řídícím systémem Heidenhain , znalost čtení výkresové dokumentace, praxe., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, Kontaktní osoba: Petr Šašek tel.730152511, petr.sasek@koramex.cz, Způsob prvního kontaktu: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Koramex a. s. - tedražice, 342 01 Sušice 1. Informace: Petr Šašek, +420 730 152 511. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 80 Kč Pracovníci ostrahy, strážní PRACOVNÍK OSTRAHY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme pracovníka ostrahy na 12-ti hodinové směny, zrkácený úvazek nebo dohoda o provedení práce (DPP), POŽADUJEME: výpis z rejstříku trestů, zdravotní způsobilost, spolehlivost, komunikativnost, VÝHODOU: certifikát profesní kvalifikace strážný (nabízíme možnost zajištění), NÁPLŇ PRÁCE: obsluha vrátnice v Domově pro OZP Bystřice nad Úhlavou, NABÍZÍME: prémie, podnikové straovvání, KONTAKT: nejdříve telefonicky (8 - 16 hodin) nebo e-mailem: Jan Podráský 739 588 566, podrasky@sbsiva.cz (nechodit přímo na pracoviště - kontaktní osoba se tam nenachází). Pracoviště: Sbs "iva", s.r.o. - domov pro ozp bystřice, 340 22 Nýrsko. Informace: Jan Podráský, +420 739 588 566. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 18 000 Kč Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech UKLÍZEČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup: ihned, Pracovní doba: 6 - 14:30, Kontakt: Nový Jiří Ing., tel.: 606 649 567. Pracoviště: Ing. jiří nový - restaurace pod hůrkou, Nádražní, č.p. 179, 339 01 Klatovy 1. Informace: Jiří Nový, +420 606 649 567.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 18. září 2018

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Výstava TGM a armáda, historický tank a dobový tábor v Klatovech
13

Předvedli tank, který bojoval v Peru

Kamen způsobil požár dopravníku

Chanovice – Hasiči z Horažďovicka museli vyjíždět v pondělí po dvacáté hodině k požáru do soukromé firmy v Chanovicích.

Nezamyslice nasázely třináct branek

Klatovsko – Dlouhá Ves nestačila doma na Janovice. Měcholupy si udržely první pozici.

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ Železná Ruda, ZŠ Hrádek a ZŠ Srní

Na stránkách tištěných novin postupně představíme všechny děti z našeho regionu, které letos nastoupily poprvé do školy.

ON-LINE: Ptejte se Vladimíra Korečka, vedoucího gynekologicko-porodnické kliniky

Ptejte se v on-line rozhovoru Deníku na vše, co vás zajímá ohledně těhotenství a porodu. Odpovídat bude MUDr. Vladimír Korečko, vedoucí lékař Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. On-line rozhovor začíná ve čtvrtek 20. září od 10:00 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT