Pěstování květin se čerstvý čtyřicátník věnuje pět let. Pyšnit se však může několika výstavami a unikáty ve své sbírce mečíků a kosatců.

„K tomu, že se začnu věnovat pěstování květin, mě přivedl můj druhý velký koníček, a tím je fotografování. Ale vlastně i to, že květiny hodně pěstoval můj dědeček i maminka a já v tom vyrůstal,“ vzpomíná na své začátky Novák.

U Nováků v Lukovišti to od poloviny května vypadá každoročně jako v pohádce. To kvete většina jeho výpěstků. V té době je jejich zahrada doslova obklopena milovníky květin.

„Věnuji se hlavně kosatcům a mečíkům. Snažím se mít nové a nové druhy, novinky na trhu. Co se týče kosatců, pyšním se zhruba 350 odrůdami, u mečíků zhruba dvěma sty odrůd. Nejčastěji objednávám v zahraničí, a to ve Francii nebo přímo v USA. Tady ve Svéradicích vystavuji podruhé. V květnu jsem tu byl s kosatci, kdy jsem představil i letošní novinku, a to kosatec velkokvětý vysoký. Teď o pouti jsem tu ukázal část svých výpěstků mečíků. I mezi nimi jsou úplné novinky a unikáty. Unikátem je mečík Jiří Václavík, který je nejhezčím vyšlechtěným mečíkem. Nejkvalitnějším je určitě mečík Olympia a já osobně mám nejraději loňskou novinku – mečík Pelops. Letošními novinkami v mé sbírce jsou mečíky Ardalos a Hefaistos,“ popisuje výstavu ve Svéradicích, která se konala o uplynulém víkendu, její autor.

„Doma mi pořád nadávají, že všechny peníze utratím za kytky. Je to prostě můj koníček a každý koníček něco stojí. Kosatce se cenově pohybují u nás v ČR od 15 korun. Ty ale nejsou příliš kvalitní. Značkové kosatce se prodávají od 30 korun výše. Já objednávám z USA, kde za kus dám 10 – 50 dolarů podle toho, o jakou jde novinku. Koupil jsem ale i výpěstek ze 75 dolarů. Pak se modlíte, aby vám tu krásu na zahradě nezničily kroupy,“ dodal Pavel Novák, který je povoláním učitelem cizích jazyků.