„Na středu 9. září máme na Městském úřadě v Klatovech nahlášeny pouze tři svatby v dopoledních hodinách. Letošní rok ale svatbám příliš nepřeje. Zatím se zde totiž uskutečnilo pouze 75 svatebních obřadů. V roce 2008 jich k 9. září bylo 95,“ informovala pracovnice matriky Městského úřadu v Klatoveh Lenka Janoušková.

Oddávat se bude i ve Švihově. „Svatby jsou hlášeny na zdejší hrad, který si u nás vybrali pro svoji svatbu 9. 9. hned dva novomanželské páry,“ řekl tajemník Městského úřadu ve Švihově Zdeněk Urbánek. Také ve Švihově tajemník přiznává, že se letos žení a vdává méně lidí.

„Zatím bylo ve Švihově oddáno 35 párů. Myslím, že do konce roku se na čtyřicítku dostaneme. V loňském roce jsme měli 39 svateb na hradě, šest svateb v obřadní síni na radnici, dvě svatby na zámku v Červeném Poříčí a dvě svatby v místě bydliště svatebčanů. U jedenácti svateb byl alespoň jeden snoubenec švihovský občan. Dva snoubenci byli cizinci – Nizozemsko, Guatemala,“ dodal Urbánek.

Zítřejší den si pro svoji svatbu vybral i Lukáš Justich, který se bude ženit na hradě ve Velharticích. „Chtěli jsme mít s partnerkou svatbu v netradiční den, a středa 9. 9. 2009 k tomu doslova vybízela. A hlavně, tohle datum se bude dobře pamatovat,“ směje se Justich.

Hvězdy však středečním sňatkům prý nakloněny nejsou.

Datum 9. 9. 2009 nevychází dobře pro páry, kde jsou cholerici či workholici, sršící energií. Tam mohou devítky v datumu způsobovat hádky a nesváry. Naopak devítky budou přát nepříliš energickým párům, které tvoří jsou mírní lidé, flegmatici. Jim přinesou do vztahu energii. Určitě bych se ale toto datum neženil,“ řekl Deníku janovický numerolog a astrolog Zdeňko Karaba. Jeho radou se řídí právě v Janovicích. „Letos nemáme na 9. 9. hlášenu žádnou svatbu. Vzpomínám si třeba, že 7. 7. 2007 bylo sedm svateb, letos 6. 6. 2009 dokonce devět svateb,“ prozradila Eva Suttá z Městského úřadu v Janovicích nad Úhlavou.