„Hlavním spouštěčem bylo nařízení o povinném nošení roušek. V tu chvíli byly roušky naprosto nedostupné. Stále častěji jsme od zdravotníků, pracovníků pošt, zaměstnanců v dopravě, v obchodech, v podnicích a ve službách registrovali snahu a touhu ochránit sebe i své okolí, ale nebylo čím. Vše vzniklo spontánně. Švadlenky neotálely a vzaly vyřešení nedostatku roušek do svých rukou. Za vydatné pomoci a podpory, které se jim dostalo od jejich rodin, tímto spustily překrásnou vlnu solidarity v okolí a dokázaly v krátkém časovém období zásobit rouškami celé Sušicko,“ uvedla Kateřina Motlová ze sušických dobrovolníků.

ŠVADLENKY VŠUDE

Téměř v každé obci je švadlenka nebo tým švadlenek, který šije roušky a ústenky. Takto propojeno je na 60 dobrovolných švadlenek. Tisíce jejich roušek putovaly na mnoho míst. „Vytipovali jsme několik klíčových profesí jako řidiče MHD, pokladní, pracovníky České pošty. Brzy jsme spustili systematické zásobování i pro Sušickou nemocnici, domovy seniorů, LDN, některé týmy IZS a jeden dětský domov. Distribuci jednotlivcům zařizují ve spolupráci s námi strážníci městské policie a hasiči. Vzájemně si pomáháme také s Oblastní charitou Sušice, která rozváží roušky svým klientům i na venkově a rozdává je potřebným,“ sdělila další z členek Tibora Honová.

Tragická nehoda nedaleko Lomce na Klatovsku.
Tragédii, při níž zemřeli dva mladí lidé, zavinil 86letý řidič

Kromě roušek se pustili i do ústenek, ale mají i vzorové střihy na sálové čepice, návleky nebo empíry. „Velmi dobře se nám rozvíjí spolupráce s lidmi kolem 3D tisku. Spolupráce začala celkem nevinně, tiskaři vyráběli švadlenkám různá 'udělátka' pro pohodlnější šití tkalounů, na oplátku jim děvčata sehnala galanterní materiál, který potřebovali oni. Nyní dobrovolníci 3D tisku dodávají špičkové ochranné štíty nebo nástroj na otevírání dveří a ovládání tlačítek. Rádi bychom se v budoucnu zapojili vždy přesně tam, kde bude nutné vykrýt nedostupnost různých pomůcek nebo jiného materiálu. Máme samozřejmě i další plány, jak práci nás všech dobrovolníků rozšířit,“ řekl Lukáš Potužák, který se rovněž zapojil do pomoci.

SKVĚLÉ OHLASY

Ve spojení jsou všichni pomocí telefonů a sociálních sítí. Na distribuci se podílí pouze pár lidí. „Propojení dobrých lidí nemá hranic. Přicházejí i skvělé reakce od veřejnosti, je cítit pozitivní energie, která je v těchto těžkých časech je velmi potřebná. Přichází pocit, že si v nouzi umíme všichni pomoci, že umíme táhnout za jeden provaz. Pokud chceme tuto nebezpečnou nemoc porazit, pak to lze pouze, pokud se všichni na čas uskromníme, budeme brát ohledy na druhé, pokusíme se spojit síly při ochraně nejzranitelnější části populace a ulehčíme profesionálům lépe zvládnout nápor na celý zdravotní a sociální systém,“ zhodnotila Motlová.

Odběrové místo u Klatovské nemocnice.
V Klatovské nemocnici otevřeli odběrové místo