Tradiční oslavy sv. Václava se konají 28. září na náměstí míru v Klatovech. V dobové atmosféře se ponese celý program, který odstartuje v 11 hodin vystoupením skupin Animata a následně Melissa. V pravé poledne se rozezní zvon Vondra a na náměstí přijede sv. Václav s družinou Rytířů Koruny České a dalšími jezdci, chybět nebudou šermířské skupiny Clatonia, Zlatý Grál a Rytíři Žichovice. Po odjezdu sv. Václava se opět o atmosféru postarají již zmiňované skupiny. Sváteční den zakončí na radnici koncert od 19 hodin v podání Viléma Veverky a Benda Quartet.

Svátek si můžete zpestřit také výletem na hrad Kašperk, kde se uskuteční speciální prohlídky. „Podíváme se společně na hrad poněkud jinou optikou: bez letopočtů i příběhů jeho obyvatel. Zajímat nás bude, proč bylo pro stavbu hradu vybráno dané místo, strategická poloha, tvar krajiny, z jakých materiálů a proč je hrad vystavěn tak, že jej můžeme z větší části obdivovat dodnes. Jaké jsou viditelné stopy jeho stavebního vývoje a jak jeho podoba ovlivňovala život na hradě nebo jeho případnou obranu. Jak mohla stavba působit na tehdejšího člověka, nebo dokonce případného obléhatele. Měl hrad nějaká zadní vrátka, a jak to bylo například se zdroji vody a dopravou zásob do hradu,“ nalákal kastelán Václav Kůs.

Den na Draka v Nýrsku.
Lidé si užili pouštění draků, hudbu i ukázky záchrany tonoucího člověka psem

Samotná prohlídka začne už před hradem (200 metrů před branou u turistických ukazatelů). Délka prohlídky je cca 80 minut. Vstupenky jsou v online předprodeji na www.kasperk.cz. Na tyto prohlídky se můžete vydat ve čtvrtek 28. září od 11, 15 a 17.30 hodin a v pátek 29. září ve stejných časech.

Prohlídky na stejné téma se budou konat o víkendu také ve Velharticích, na hradě Rabí od 28. září do 1. října, a to pod společným názvem Dny šumavského trojhradí.

Na Kašperku se během víkendu můžete vydat na nevšední prohlídky, jehož vnitřní prostory ožijí skoro jako kdysi ve středověku. Urozený pán Bušek Krušina ze Žampachu vás zasvěceně a poutavě provede oživeným hradem, přičemž v jednotlivých částech uvidíte řadu tehdejších obyvatel a unikátního dobového vybavení, s nimiž se na Kašperku běžně nesetkáte. Seznámíte se zajímavým způsobem od zajímavostech života na středověkém hradě, a jak se od tehdejších dob člověk jen pramálo změnil. Prohlídky se konají v sobotu a v neděli od 10.30, 12.00, 14.00 a 15. 30 hodin.

Nehoda vlaku s koňmi v Dehtíně.
Koně utekli z ohrady a procházeli se po kolejišti, dva srazil rychlík

Zároveň se na nádvoří uskuteční již tradiční cyklus oživené historie. Příchozí mohou blíže poznat, ale hlavně i vyzkoušet si některou z historických aktivit. Ať to je rýžování zlata, střelba z kuše a luku, ražba mincí, psaní na středověkém skriptoriu, výroba pečetí nebo souboj typu tjost.