V Sušici s návrhem na pořizování video a audio záznamů zasedání zastupitelstva přišli tamní Piráti, audiovizuální záznamy byly i součástí tamní povolební dohody ODS, ANO a Pirátů. Vlastní návrh schvalovali Sušičtí natřikrát. V první části schválili samotné audiovizuální záznamy. „Případné osobní údaje, které by se v záznamu objevily, budou vymazány manuálně,“ uvedl mimo jiné k prvnímu bodu Václav Černý, který za sušické Piráty návrh předložil. Druhou částí bylo pořízení elektronického hlasovacího zařízení. „Šlo by o elektronické hlasovací zařízení pro každého zastupitele s možností archivace výsledků a s výstupem pro zobrazení výsledků hlasování,“ vysvětlil Černý.

Třetí částí návrhu byla příprava související úpravy jednacího řádu s ohledem na možnost elektronického přihlášení do diskuze a časové omezení diskuzních příspěvků. Pokud jde o finanční náročnost, podle Černého město potřebnou techniku pro záznamy už má k dispozici, hlasovací zařízení vyjde řádově na statisíce korun a úprava jednacího řádu bude zdarma. První bod schválili Sušičtí 20 hlasy z 21 možných, další dva návrhy pak jednohlasně.

Zástupci Pirátů jsou i v klatovském zastupitelstvu a i klatovští Piráti s pořizováním záznamů zastupitelstev počítají, i když konkrétní návrh zatím nemají. „Jednání je veřejné, v dnešní době stačí dát tam mobilní telefon na stativ a pořídit záznam, což v řadě měst i obcí je už běžná praxe. Ještě o tom budeme jednat s radou města, ale zpřístupnění zastupitelstev prostřednictvím audiovizuální techniky je obecně „pirátská“ věc, takže v tomto ohledu mohu naši aktivitu potvrdit,“ řekl Deníku jeden z klatovských pirátských zastupitelů Stanislav Haviar.

Šanci na prosazení by klatovští Piráti mít mohli, podle starosty města Rudolfa Salvetra by byla zásadní otázkou cena. „Před lety jsme se takovým návrhem zabývali, ovšem už v první fázi se ukázalo, že by to bylo finančně velmi náročné, takže zastupitelstvo o tom dál nejednalo. Cena by byla podstatná i nyní, jinak zastupitelstvo je věc veřejná, takže v tomto směru bych s tím problém neměl,“ uvedl Salvetr.

Už od komunálních voleb v roce 2014 pořizují a poté vyvěšují na webu zvukové záznamy zasedání zastupitelstva v Chudenicích. „Žádné negativní reakce na to nemáme, na druhou stranu, že by lidé nějak extrémně chodili a chválili, to také ne. Ale je pravdou, že někteří občané řeknou, že je fajn, že si záznam mohou pustit a poslechnout,“ zhodnotil chudenický starosta Martin Dolejš. Otázku ochrany osobních dat řeší chudeničtí stejně, jako to plánují Sušičtí. „Záznam je nutné před zveřejněním projít a osobní údaje ručně promazat. V tom je to komplikované,“ připustil Dolejš.

V Horažďovicích ani v Nýrsku zatím o pořizování záznamů neuvažují. „Kdysi se o tom mluvilo, ale v současnosti, když do této problematiky navíc vstoupila směrnice pro ochranu osobních údajů GDPR, to není na pořadu dne,“ konstatovala horažďovická místostarostka Hana Kalná. „Zatím se takový požadavek neobjevil od občanů ani od zastupitelů, ani s tím nikdo nepřišel v předvolebním boji.

Koneckonců zasedání zastupitelstva jsou veřejná, může tam kdokoliv kdykoliv přijít,“ konstatoval starosta Nýrska Miloslav Rubáš.