Proto se rozhodlo Město Sušice a Správa a údržba silnic vybudovat na tomto místě kruhový objezd. Momentálně je již téměř hotová projektová dokumentace, v srpnu by mělo proběhnout stavební řízení a na září je plánován začátek stavby. Na financování projektu se podílí jak město Sušice, tak Správa a údržba silnic. Město Sušice uvolní na stavbu 1,5 – 2 milionu a 2,5 milionu poskytne Správa a údržba silnic.
„Jsem přesvědčen, že objezd významně pomůže dopravní situaci v Sušici,“ řekl starosta města Petr Mottl.
Celá stavba by přitom měla proběhnout za částečného provozu a neměla by s sebou přinést větší dopravní omezení, uzávěrky, nebo objížďky. Uvažuje se pouze o odklonění dopravy směrem na Klatovy přes Tedražice. Výstavba objezdu by neměla zabrat víc než měsíc.
A kde se přesně bude kruhový objezd budovat? Jelikož budova Daliborky stojí uprostřed křižovatky, obyvatelé se často domnívají, že se objezd postaví okolo ní. „To rozhodně není pravda, to bych tam tedy bydlet nechtěl,“ reagoval na naši otázku Mottl.
Město odkoupilo část pozemků Sola, na který se spolu s místem stávající křižovatky bude objezd stavět. V projektové dokumentaci je také řešení pro inovaci přechodů pro chodce. Zejména přechod pro chodce U Daliborky na ulici Nádražní není příliš šťastně vyřešený. Je umístěn příliš blízko za zatáčkou a řidiče, kterému se konečně podaří vjet do křižovatky, často překvapí chodec na přechodu.
„Zatím toho moc o akci nevíme a trochu se bojíme, aby tu nebylo ještě více rušno, protože už takhle se tu žije velice těžko, hluk tu neustává ani v noci,“ obává se stavění obyvatel Daliborky Jan Matouš. „Ale kdyby se opravdu zlepšily přechody pro chodce, to bychom všichni uvítali. Ten přechod tady je opravdu nebezpečný. Každou chvíli někoho srazí. Ještě dneska mám problémy s nohou, jak jsem na něm upadla, když mě málem srazilo auto,“ přidala se ke svému manželovi Marie Matoušová.
Podle představitelů města bude jistě objezd velkým přínosem, jak ale ovlivní život obyvatel Daliborky, to ukáže čas.