„V současné době probíhá oprava vnějších omítek. Barva nové fasády není zatím rozhodnuta. Sondy na omítkách odhalily, že na kostele byly v minulosti použity také odstíny zelené, červené, růžové, pískové i modré barvy. Sochy v nikách i štuková výzdoba jsou ve velmi špatném stavu. Obdobně je tomu u sochy Immaculaty na vrcholu štítu, která pochází z roku 1673. V minulosti byla zpevněna železnými pásy a v zadní části k ní byla přizděna podpěra. Bude demontována a opravena, na vrchol se však vrátí pouze její kopie. Jde o více než tři metry vysokou kamennou sochu,“ uvedla vedoucí projektu opravy kostela Iva Fictumová.

Ilustrační foto.
Pět řidičů před jízdou popíjelo, další byl silně zfetovaný

Právě zmiňované demontování sochy je naplánováno na tento čtvrtek, 23. srpna, proto bude omezen provoz v části náměstí. „Půjde o velmi náročnou operaci, prosíme proto občany města, aby plně respektovali pokynů stavby i městské policie a nevstupovali do části náměstí přiléhající ke kostelu, kde bude zahrazen prostor, aby nedošlo ani k ohrožení ani ke zranění,“ vyzval místostarosta Klatov Václav Chroust.

Z interiéru kostela jsou odvezeny do restaurátorských ateliérů kostelní lavice, zpovědnice a většina dalšího mobiliáře. V ateliérech se provádí podrobnější restaurátorské průzkumy, na základě kterých bude stanoven postup pro restaurování. Ze stěn jsou sejmuty veškeré obrazy a uloženy ve speciálně vyrobených stojanech. V místech, kde stály lavice, je podlaha z cihelných šestiúhelníku, která bude rovněž opravena.

Ze závodu ve fourcrossu.
Závod ve fourcrossu ovládl Lutovský