V železnorudském areálu Ski&Bike Špičák leží od 50 centimetrů sněhu a v mnoha partiích i více než metr. „Areál máme v plném provozu, otevřeny jsou všechny sjezdovky. Dosněžovali jsme ještě na počátku týdne spodní část trojky Slalomové, ve středu jsme tam dokončili úpravy a od čtvrtka už je k dispozici,“ řekl k aktuálním podmínkám ředitel areálu Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Lyžaři si už tak mohou vyzkoušet i nejprudší českou sjezdovku – Šanci, se sklonem až 100 procent (45°), jejíž nejstrmější úsek se neupravuje a užít si jej lze k freeride.

Denní návštěvnost v prvním turnusu jarních prázdnin se od pondělí pohybuje mezi 1100 až 1500 lyžaři. Na svazích jsou kromě prázdninových hostů i lyžařské školní kurzy.

Šumavský Špičák hlásí nejlepší podmínky pro lyžování této zimní sezony
Šumavský Špičák hlásí nejlepší podmínky pro lyžování v této zimní sezoně

Od pondělí začínají v Plzni jarní prázdniny, takže se dá očekávat, že návštěvnost bude ještě vyšší. Kromě Špičáku ale fungují také další areály – Weissova louka, Alpalouka, Belveder, Nad nádražím, Samoty, Goldhof či Debrník, a vyjet lanovkou je možné i na Pancíř. Jezdí se i v Kašperských Horách a v Nýrsku.

Bílé stopy

Hojně vyhledávané jsou i upravené stopy pro běžkaře, například parkoviště na Gerlově Huti je plné vyznavačů bílých stop. Všechny tratě na Železnorudsku,s výjimkou spojky mezi Starou a Novou Hůrkou, jsou dobře sjízdné pro oba způsoby běhu. V nižších polohách je povrch velmi tvrdý, místy zledovatělý. Ve středu večer byla upravena trať Belveder – Hofmanky, Můstecký okruh, spojka přes Habr, trať Špičácké sedlo – Hojsova Stráž a okruhy na Hojsově Stráži. Tam ale nejsou podmínky vzhledem ke špatné kvalitě sněhu tak příznivé.

Běžecké stopy jsou na návštěvníky připravené také na Modravě, kde leží zhruba 50 centimetrů sněhu a ve vyšších polohách více, na Srní s 30 centimetry sněhu, v Horské Kvildě se 65 centimetry bílé nadílky. Běžkaři se mohou vydat i na Domažlicko, kde jsou upravené tratě Čerchov a Capartice.

Po celý týden si lidé užívali lyžování pod modrou oblohou, o víkendu už se počasí má podle předpovědi měnit, teploty začnou stoupat nad nulu a bude pršet.