Celkem deset členů Horské služby, z nichž psovod a jeden služební pes cvičili ve výcvikové hale, která je uzpůsobena pro trénink náročné práce alpských záchranářů. „U nás nic takového nemáme a musím říct, že hala je dokonale vybavena na cvičení práce s vrtulníkem. Jsou zde zavěšeny dva jako simulátory a k tomu i lezecká stěna s různě obtížnými povrchy,“ komentoval prostředí náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.

Deset českých záchranářů a deset německých kolegů z bavorské strany Šumavy zde trénovalo především záchranu a evakuaci osob pomocí vrtulníků. „Používali jsme na cvičení oba dva simulátory, jak typ BK 117, tak záchranáři po celém světě oblíbený vrtulník Super Puma. Z obou jsme například cvičili evakuaci z kabinové lanovky či přímo ze skalní stěny,“ popsal akci Janďura. Šumavané také trénovali záchranu a transport osoby pomocí podvěsového vaku, nácvik evakuace a záchrany pomocí palubního jeřábu a transport psovoda se psem spolu se spuštěním a vytažením.

„Z německé strany se cvičení zúčastnili naši kolegové ze základen Bergwachtu u hranic se Šumavou. Právě s těmi velmi často spolupracujeme při záchraně osob v nouzi na česko-německé hranici pohoří,“ doplnil náčelník Janďura s tím, že procvičované metody záchrany jsou ty nejčastější, které obě horské služby potkávají při společných zásazích. Připomněl, že tento trénink byl již třetí, první se v Bad Tölzu konal v roce 2012.

Ze sedmého kola Zimní ligy fotbalových amatérek.
Křečandy přezimují na prvním místě