Bude jí stanice pro handicapovaná zvířata, která je součástí nového Ekologického centra v Klášterci, jež nyní otevřelo vedení NPŠ.

Zraněná nebo nemocná zvířata nalezená na území NPŠ dosud končila v zařízeních podobného typu v Kašperských Horách, ve Spáleném Poříčí, či v obci Temelín, kde je záchranná stanice, kterou provozuje zoologická zahrada Ohrada na Hluboké. Nyní ale budou odvážena na jedno místo. Záchranná stanice pro handicapovaná volně žijící zvířata začne od prosince fungovat na území lesní školky Klášterec v jižní části Šumavy. „Je to zařízení, které by na území instituce s takovým stupněm ochrany přírody, jakou je národní park, rozhodně nemělo chybět,“ říká vedoucí zoologického programu Správy NPŠ a autor myšlenky jejího vzniku Miloš Juha.

S dlouhodobým provozovatelem stanice v Kašperských Horách Ivanem Lukešem NPŠ navázal dohodu o další spolupráci. „Vážíme si jeho dlouhodobé a obětavé práce a chceme využít jeho zkušeností, které za několik desítek let v oboru získal. Proškolí náš personál v Klášterci a nadále mu bude k dispozici radou či pomocí,“ vysvětlil Juha.

Klášterecká stanice bude sloužit asi pro sto zvířat. Podle dosavadních zkušeností lze očekávat, že většinu přijatých zvířat budou tvořit ptáci, poranění o různé překážky energovodů apod.

„Může to být například poštolka, káně, jestřáb, sova nebo jiné. Určitě se zde ale objeví i savci a stejně tak to mohou být zvláště chránění živočichové, například i rys,“ uvedl Juha.

Stavba vyšla na více než 15 milionů korun. Částka byla z devadesáti procent hrazená z Operačního programu Životní prostředí Evropské unie. Správa parku na tomto projektu spolupracuje se zoologickými zahradami v Plzni a Hluboké nad Vltavou.

Léčená zvířata si budou moct prohlédnout i návštěvníci, kteří do Klášterce dorazí. „Vstup pro veřejnost bude vždy na individuální domluvě s obsluhou stanice. Veškeré kontakty uvede park na svých webových stránkách,“ popisuje Juha.

Zajímavostí je určitě i skutečnost, že záchranná stanice má velmi kvalitní kamerový systém, který se dá využít i při mapování života zraněných zvířat.
„Můžeme natáčet a sestříhat vlastní videa o tom, jak jsme zvíře přijali, léčili a potom ho vrátili do přírody,“ uvedl Juha. Záběry z kamerového systému mohou návštěvníkům suplovat prohlídku a to v případě, kdy není vhodné léčené zvíře rušit.

Vlastní budova s voliérami je obložená přírodními materiály, aby co nejvíce splývala s krajinou. Konstrukce je jednoduchá s dřevěnými prvky. „Navíc je budova nízkoenergetická, dobře zateplená se složitým systémem ekologického vytápění a vlastní kořenovou čistírnou odpadních vod,“ uzavřel Pechoušek.