„Žádáme prostřednictvím této petice, aby Plzeňský kraj zajistil řádnou zimní údržbu silnice II/190 v úseku Dobrá Voda – Gerlova Huť. Zimní údržba této silnice je technologicky velmi špatně zvládnutá. Silnice bývá velmi často pokryta silnou vrstvou neodstraněného sněhu a následně vzniklého ledu, ve kterém se tvoří hluboké výmoly a koleje. Tento stav povrchu komunikace neumožňuje bezpečný provoz dopravních prostředků. Špatná sjízdnost silnice způsobuje škody nejen na vozidlech, ale ohrožuje i zdraví cestujících,“ napsal v úvodu petice její autor Jiří Melkus Kopelent z Nové Hůrky.

Dle jeho slov je jízda tímto úsekem nebezpečná i pro velmi zkušeného řidiče. Zmrzlé koleje na vozovce způsobují „vyhození“ vozidla do protisměru nebo mimo vozovku i při nízké rychlosti. „Důkazem toho je četnost dopravních nehod v tomto vysoce vytíženém úseku, a to osobních a nákladních vozidel a autobusů. Tímto žádáme o nápravu a zajištění řádné sjízdnosti předmětné silnice,“ uvedl autor petice.

Ilustrační fotografie.
Déšť a tání sněhu rozvodní šumavské řeky, hrozí také pády stromů

Jde o velmi frekventovanou silnici, spojující Sušici, Kašperské Hory, Hartmanice a další přilehlé obce se Železnou Rudou a Německem, kterou využívají nejen místní obyvatelé, ale i mnoho návštěvníků Šumavy.

Petici podpořil kromě mnohých řidičů i starosta Železné Rudy Filip Smola, který zároveň upozornil i na další problém. „Tuto petici moc rád podepíšu, protože se dlouhodobě zasazuji o to, aby bezpečnost na silnicích byla prioritou. Problém není jen v zimě, kdy je silnice ve špatně udržovaném stavu, ale i po zbytek roku, kdy zbylý inertní posyp ohrožuje na životě především cyklisty a motorkáře. Pořád nechápu, proč u nás v prostoru není možné solit, když všude jinde to jde,“ řekl Deníku k problematice starosta.

Železná Ruda
Železná Ruda je úspěšná při získávání nových pozemků pro výstavbu

Petici mohou lidé podepsat v těchto místech: Ski Snow Max Železná Ruda, Šumavské dárky Železná Ruda, Hostinec u Michala Prášily, čerpací stanice F1 a Benzina Železná Ruda, One 1 Alžbětín, Nábytek Šafra Sušice. Ti, co mají zájem být podpisovým místem, se mohou ozvat na e-mail: petice.silnice@seznam.cz.