Sedmička by měla být brzy na Šumavě šťastným číslem pro všechny vozíčkáře. Právě tolik tras se šumavský národní park rozhodl ve spolupráci s dalšími organizacemi upravit tak, aby je zvládli i lidé s handicapem. Vozíčkáři by tak v budoucnu mohli navštívit Jezerní slať, Stožecká luka či Hauswaldskou kapli.

„Podobný projekt již několik let úspěšně funguje v Jizerských horách a jsme rádi, že se k němu odhodlal i národní park na Šumavě, kde nejsou kopce tak strmé,“ řekl Deníku Tomáš Hauser z občanského sdružení Asistence, které pomáhá vozíčkářům a jehož zástupci spolu s dalšími na Šumavě osobně prověřovali vytipované trasy.

Právě monitorování některých stávajících turistických tras a zjišťování, jak vyhovují vozíčkářům, bylo prvním krokem k odstartování projektu. Bylo vytipováno celkem sedm tras, které spolu s vozíčkáři prošli i Lenka Dvořáková a Petr Šrail ze Správy NP a CHKO Šumava.

„Zkusili jsme si projet některá místa na vozíčku sami. Z něj vidíte bariéry i tam, kde se zdravému člověku zdá, že je cesta bez překážek,“ přiznala Dvořáková. Monitoring terénu podle zástupců národního parku ukázal, že bude nutné v některých místech provést terénní úpravy – např. u jedné z tras je příliš prudký nájezd, jinde se musí upravit povrch komunikace nebo přejezdy mostu. Bylo navrženo vyřešit objezd závory po cestě směrem na Rokytu. V současné době jsou již upraveny vjezdy na poválkové chodníky u slatí.

„Zdravého člověka by to zřejmě nenapadlo, ale jeden z největších problémů pro vozíčkáře je absence toalety na trase, neboť oni si nemohou zaběhnout do lesa,“ uvedl Hauser a dodal, že proto se nyní instalují na Šumavě čtyři speciální mobilní toalety. Jsou také navržena vymezená parkovací místa pro invalidy přímo na stávajících parkovištích.

Na vytipovaných trasách je plánováno označení, které by handicapované návštěvníky parku upozornilo, že se mohou na ně bez obav vydat, nebo je nasměrují do informačního střediska.

„Národní park Šumava je zde pro všechny zájemce o poznávání přírody, proto chceme i handicapovaným hostům připravit takové podmínky, aby se mohli bez potíží v přírodě pohybovat,“ řekl ředitel šumavského parku František Krejčí.

Vytipované trasy:

č. 1 - Chalupská slať, č. 2 - Jezerní slať, č. 3 - Rokyta (IS) – Rechle (parkoviště), č. 4 – Vltavská, Stožecká luka – Dobrá, č. 5 – Povydří – z Antýglu na Čeňkovu Pilu, č. 6 – Starý Brunst – Zhůří – Stará Huť, č. 7 – Hauswaldská kaple