VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miloš Zeman: Situace je horší, než jsem viděl z vrtulníku

Šumava – Miloš Zeman přijal osobní pozvání ředitele Národního parku Šumava Františka Krejčího a v sobotu 5. září 2009 se vydal na Plešné jezero.

6.9.2009 2
SDÍLEJ:

Několikasetičlenná výprava, tvořená bývalými expremiéry, ministry i současnými zástupci senátu a parlamentu, doplněná o desítky odborníků, se v sobotu ráno vypravila z Jeleních vrchů k Plešnému jezeru. To vše kvůli kůrovci na Šumavě.Foto: Jaroslav Pulkrábek

K této cestě byl vyprovokován ministrem životního prostředí Ladislavem Mikem a ředitelem Národního parku Šumava Františkem Krejčím, kteří mu v reakci na jeho prohlášení z 12. května na tiskové konferenci v Senátu a po prohlídce Šumavy vrtulníkem v dubnu přes média veřejně vzkázali, že se mýlí, že z letadla ani vrtulníku není vidět, jak se lesy v národním parku úspěšně rozvíjejí, že nebyly a nejsou hospodářskými lesy a že jejich účelem není produkce dřeva.

Přes řadu útoků v médiích ze strany Ministerstva životního prostředí ČR i vedení Národního parku Šumava o objektivnosti vrtulníkové prohlídky kůrovcem poškozené Šumavy, vyzval Miloš Zeman MŽP a řediteli NP a CHKO Šumava otevřeným dopisem, aby mu přímo na Plešném jezeře ukázali, že kůrovcem napadené lesy se zmlazují samy bez přičinění člověka. Výzvu Miloše Zemana k návštěvě Plešného jezera i přes počáteční nepřízeň počasí podpořilo svou účastí i více než tři stovky milovníků šumavské přírody a místních obyvatel.

Na Plešném jezeře se Miloš Zeman setkal s ředitelem Národního parku Šumava Františkem Krejčím a náměstkem ministra životního prostředí Františkem Pelcem. Ti se snažili expremiéra přesvědčit o správnosti bezzásahové koncepce v hospodaření NPŠ.

Expremiér Zeman si prohlédl okolní lesy Plešného jezera a viděl, že značná část lesů této části Šumavy je totálně zničená kůrovcem a že v těchto zničených lesích dochází pouze k nahodilému růstu jednotlivých smrků. Byl překvapen, že situace v lesích je podstatně horší, než viděl z vrtulníku. Zeman se přesvědčil, že od jeho poslední návštěvy se kůrovec razantně rozšířil mimo bezzásahové zóny, nekontrolovatelně postupuje dál a lesy v NPŠ jsou zničeny na desítky, možná stovky let.

„Celkové škody vyvolané nekvalifikovaným hospodařením správy NPŠ a MŽP dosahují podle oficiálního posudku soudního znalce 32 miliard korun. Vznikla tak škoda velkého rozsahu, která podle mého názoru požaduje okamžité odvolání ředitele Krejčího a zahájení trestního stíhání. Do budoucnosti je nezbytné, aby péče o Šumavu byla předána do kompetence samospráv Jihočeského a Plzeňského kraje,“ řekl Miloš Zeman.

Autor: Ludvík Pouza

6.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Pomůžete zasláním dvacetikoruny

Ilustrační foto.

Naši prvňáci ze ZŠ Nýrsko, Školní ulice a ZŠ Nýrsko, Komenského ulice

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Opilý Sušičan napadl přítelkyni, skončil na záchytce

Sušice – V sobotu krátce před půlnocí přijali policisté na tísňové lince oznámení o slovním napadení a rušení nočního klidu, ke kterému došlo v Sušici.

FOTOGALERIE: Děti se na jarmarku učily drátkovat

Horažďovice – Další řemeslný jarmark, tentokrát havelský, měli na programu v sobotu dopoledne na zámeckém nádvoří v Horažďovicích.

FOTO: Kluci bourali na čtyřkolce, oba skončili v nemocnici

Klatovy – Dva chlapci skončili v neděli odpoledne v nemocnici poté, co starší z nich havaroval se čtyřkolkou na Klatovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení