Jak informoval NPBL, počty plchů zahradních v Německu už od konce 20. století dramaticky klesají a hlodavec je v mnoha regionech považován za vyhynulého. Podobné je to i v ČR. „U nás je toto zvíře zařazeno mezi kriticky ohrožené druhy, z řady oblastí v České republice zmizel nebo je tam nezvěstný,“ potvrzuje zoolog Národního parku Šumava Luděk Bufka.

Andreas Rückerl (vlevo) a Michael Schreder hledali malého hlodavce čtyři roky.Andreas Rückerl (vlevo) a Michael Schreder hledali malého hlodavce čtyři roky.Zdroj: Andreas RückerlV NPBL po plchovi zahradním nebylo už desítky let ani stopy, až teď se ho pomocí fotopasti podařilo zachytit dobrovolníkovi národního parku Andreasi Rückerlovi a strážci národního parku Michaelu Schrederovi. Nebylo to ale lehké, pátrání věnovali celé čtyři roky. Dvojice, vybavená fotopastmi, monitorovala potenciální stanoviště vzácného živočicha. Každý rok museli vyhodnotit na 150 000 snímků z divokých kamer, na nichž byla řada různých zvířat, ale plch zahradní ne. Rozhodující tip dostali od Steffena Kriegera, předsedy sdružení Pro National Park ve zwieselské oblasti. „Jednou pozoroval plcha zahradního, který se proháněl poblíž Bayerisch Eisenstein,“ řekl Schreder s tím, že pak už zbývalo jen nainstalovat kamery a čekat. A jednou se dočkali, hlodavec vypadající jako Zorro se podíval přímo do fotoaparátu.

Rys nalezený v mrazáku u myslivce z Klatovska.
Za rysa v mrazáku pyká celé myslivecké sdružení, přišlo o honitbu

Zatímco pro Němce na jejich straně pohoří jde o první pozorování plcha zahradního po mnoha letech, na české straně Šumavy nikdy zcela nezmizel. „Na Šumavě se stále vyskytuje, a to v její západní části, takže např. na Prášilsku nebo Železnorudsku. Máme doklady o jeho výskytu na více lokalitách,“ potvrdil Deníku Bufka s tím, že na jihovýchodní Šumavě ale tohoto hlodavce nenajdete.

„Tomuto živočichovi věnujeme jako zoologové pozornost, protože to je zvíře jednak zajímavé a jednak opravdu vzácné. Kolik kusů se u nás na Šumavě aktuálně vyskytuje a zda jejich počet stagnuje či klesá, ale nelze říci. Ukáže to až další monitoring,“ uzavřel Bufka.