Během besedy se dozvěděli mimo jiné o aktuálním vývoji kolem havárie v japonské elektrárně Fukušima a perspektivách atomové energetiky.

„Jde o besedu, kterou nazýváme Energie – budoucnost lidstva a s touto besedou jezdíme po všech školách, které o to mají zájem. Nemluvíme jen o jaderných elektrárnách, ale o všech zdrojích elektrické energie. Neboť do budoucna nám nestačí jen jaderná nebo uhelná energie. Ale musí se udělat jakýsi mix všech zdrojů, které máme k dispozici. Musí být poskládány tak, aby to bylo cenově i ekologicky výhodné,“ vysvětlil ředitel firmy zajišťující údržbu jaderné elektrárny Temelín a předseda sdružení Jihočeští taťkové Jiří Tyc.

Když tyto besedy začínaly, museli se organizátoři do škol vnucovat. „V dnešní době už i nějaké školy odmítáme, protože máme besedy od poloviny září do poloviny června každý den po celé České republice. Zájem je velký, školy si nás zvou i opakovaně. Studenti zjišťují spoustu věcí, které dosud nevěděli. Jsme rádi, že můžeme takto jezdit a přednášet na besedách. Na prvních besedách nejvíce studenty zajímala odpověď na otázku „Co když to bouchne?“, což bylo spojované s jadernými elektrárnami a dostavbou Temelína a lidé měli strach, že to bouchne. Nyní je nejčastější otázka k jaderné energii „Kam s vyhořelým palivem?“ a k energetice „Kde brát energii do budoucna?“,“ informoval Tyc.

Učitelé tuto besedu uvítali. „Pro studenty je zajímavé prožít den jinak, než běžnou výukou. Vždy se najde něco, co zaujme, ne vždy to pohltí všechny, ale pro většinu z nich to má určitě nějaký přínos. Dozví se spoustu věcí nových, takové věci nikdy neslyšeli a ušetří nám to cestu do Temelína. Děti hlavně zajímá jaderná energetika, která je nyní aktuální, v souvislosti s tím, co se děje kolem, v Japonsku a podobně,“ uvedla učitelka Václava Petrová.

Studenti se dozvěděli více podrobností o energiích, které je zaujaly. „Určitě je to zajímavé, člověk se dozví více než si myslel, že nějaká negativa nejsou zase až tak negativní, například vliv jaderné energie. Já osobně fyziku a to vše okolo moc nemusím, ale dozvěděla jsem se nové věci, které jsem doteď ani nevěděla,“ řekla Nikola Vaňková.