Již podvacáté proběhla v Jihlavě celostátní soutěž Mladý módní tvůrce. Téměř dvě desítky škol zde prezentovaly své nápady a zručnost studentů oborů krejčí a oděvnictví. Rozmanité spektrum deseti kategorií zahrnovalo oděvy klasické, sportovní, společenské, ale i netradiční oděvy z papíru či oděvní doplňky.


Pro studentky oboru oděvnictví integrované střední školy je tato soutěž už řadu let příležitostí porovnat své práce s jinými školami i zdrojem inspirace. Letošní ročník se jim opravdu povedl. Do Jihlavy vezly pět kolekcí a ze tří kategorií si přivezly medailové umístění.


V kategorii klasická mladá móda získaly třetí místo za soubor oděvů v šedé a růžové. Vsadily na elegantní flauš v šedé kostce a výrazné růžové akcenty. Další třetí místo si ISŠ přivezla za kolekci klobouků. Základy klobouků dodává do soutěže firma Tonak a je na každé škole, jak polotovary dotvoří. Letos studentky použily podzimní plody a listy a z těchto běžných materiálů se jim podařilo vytvořit elegantní doplňky.


Největší radost mají mladé návrhářky určitě z prvního místa v kategorii sportovních oděvů. Vsadily na jednoduchost a vtip, a tak pod vedením učitelek odborného výcviku p. H. Volejníkové a L. Čabradové vznikla mnohobarevná kolekce pleteného oblečení pro sportovní aktivity.


Vytvořené oděvy jsou vždy kolektivním dílem, kdy se na návrzích i realizaci podílejí studentky z různých tříd. Nestačí ale jen oděvy zhotovit, je třeba vymyslet zajímavou choreografii a nacvičit vystoupení a své výrobky předvést na molu. Studentky oboru oděvnictví dovedou své návrhy nejen realizovat, ale také předvést jako modelky.


Dana Haviarová, ISŠ Klatovy