Přesto neztrácí se školou, kantory ani spolužáky kontakt. Do vyučování se teď může zapojit přes počítač s internetem přímo z domova.

Při hodinách tedy sice nesedí mezi spolužáky, ale kouká na ně z velké obrazovky v rohu třídy. Slyší, co se ve třídě děje a třída slyší, když promluví. Učitel ji může zkoušet i vyvolávat, protože Eva vidí, co právě píše křídou na tabuli. „Je to super, jsem strašně ráda, že jsem se všemi v kontaktu,“ pochvaluje si novou vymoženost.

Plzeňské Gymnázium Františka Křižíka je zřejmě první školou v republice, kde tato praxe funguje. „Nevíme o tom, že by zařízení používali i jinde,“ potvrdil ředitel Správy informačních technologií města Plzně (SIT) Luděk Šantora. Právě specialisté ze SIT s gymnáziem na připojení nové technologie spolupracovali. Zařízení koupila škola za přibližně 160 tisíc korun. Eva se na něj připojí ze svého počítače doma a potřebuje k tomu jen malou kameru s mikrofonem, která ji snímá. Vůbec to ale neznamená, že by se někdo ze školy mohl přes systém napojit a koukal třeba, co se děje u Šífů v obýváku, nebo že by se kdokoliv přes internet sledoval výuku či do ní zasahoval. „Spojení běží přes šifrovaný tunel,“ vysvětluje ekonom školy Jan Řepík. Vše má v rukou studentka Eva. Pokud se necítí dobře, nikdo k ní nesmí ani přes počítač.

Iniciátorkou nákupu speciální techniky a zavedení metody, která pomáhá hendikepovaným či dlouhodobě nemocným studentům, je ředitelka gymnázia Šárka Chvalová. „Viděla jsem v televizi pořad, kde o této možnosti mluvili. Zaujalo mě to,“ usmívá se Šárka Chvalová.

Z Eviných možností studovat ´na dálku´ jsou nadšeni i její spolužáci. „Hlavně z toho, že s ní můžeme mluvit, a to i o přestávkách,“ říkají přesvědčivě. A Eva má teď i mnohem větší motivaci ke studiu. „Je to úplně něco jiného, než přijít do školy jednou za čas a pátrat po souvislostech a po tom, co se dělo, a o čem se učilo,“ přiznává studentka.

Podle primátora Pavla Rödla (ODS) se radnice poptá i na dalších školách, zda by pro některé studenty zařízení nepotřebovali. „Nabídneme jim pomoc,“ slíbil Rödl.