Tyto osobnosti a mnoho dalších se sešly na projektovém dni klatovského gymnázia, který se pořádal u příležitosti 200. výročí jeho založení. Jde totiž o bývalé studenty, kteří na této škole studovali a přijeli si na svá léta zavzpomínat a popovídat si se svými následovníky o své životní cestě.
„Gymnázium dělá už řadu let projektové dny, kdy vybočíme z běžného režimu a věnujeme se nějakému tématu zvlášť. Letos, protože má gymnázium výročí 200 let od založení, bylo téma jasné. Připravili jsme vědomostní soutěž, hlavní bodem byly besedy s našimi hosty, kterými byli vesměs bývalí studenti gymnázia, a to od nejstarších až po ty, kteří nedávno absolvovali. Na závěr se konaly tři programy. Šlo o sportovní utkání, divadelní představení a koncert,“ informoval ředitel Gymnázia Jaroslava Vrchlického v Klatovech Jiří Šlégl.
O své lékařské dráze vyprávěl studentům také bývalý student gymnázia a nynější prezident České lékařské akademie Richard Rokyta. „Na dobu, kdy jsem tady studoval vzpomínám moc rád. Byl jsem tady na přechodu gymnázia v jedenáctiletou střední školu, tak jsem jim o tom vyprávěl, jaké tím vznikly problémy. Nejraději vzpomínám na profesory, kteří byli vynikající. Pokusil jsem se srovnat studenty, jací byli předtím a teď. Se studenty jsme probírali, co by měl gymnazián obsáhnout ve studiu, jak by se měl chovat, jaké hrozí civilizační nemoci, jako je obezita, nepohyblivost a podobně. Poté jsem jim vyprávěl o medicíně, jak se dělá výzkum, a oni se ptali na různé choroby,“ řekl Deníku Rokyta.
O tom, že nebylo vše tak jednoduché, zavzpomínala dětská lékařka Milena Zajíčková. Ta nastoupila na gymnázium v roce 1946, kdy jí bylo jedenáct let, do primy. „Moje touha byla stát se dětskou lékařkou, tak jsem si myslela, že osm let budu mít zajištěné studium na gymnáziu, ale opak byl pravdou. Po dvou letech přišla školská reforma, která znamenala sjednocení základního školství. Takže jsme odešli zpět do měšťanky, kde jsme studovali třetí a čtvrtý ročník. Po dvou letech jsem se vrátila na gymnázium a vzpomínky na to mam krásné. Myslela jsem, že gymnázium dochodím do oktávy, ale bohužel přišla po třech letech další reforma a gymnázia byla zrušena úplně. Oktaviáni ještě odmaturovali, ale my septimáni jsme oktávu dělali během šesti neděl o prázdninách a koncem srpna jsme složili maturitu. Pak jsem šla na medicínu, jak jsem si přála. Na všechny léta ráda vzpomínám, profesoři byli bezvadní,“ popsala svá studijní léta Zajíčková.
Na to, že je absolventkou klatovského gymnázia, je hrdá soudkyně Ústavního soudu České republiky Vlasta Formánková. „Patřím k hrdým Klatovanům a ještě hrdějším Plzeňanům, kteří mají klatovský rodokmen, a nikdy jsem se netajila tím, že jsem absolventkou klatovského gymnázia. Vždy jsem byla a budu pyšná na to, že jsem absolventkou tohoto gymnázia, protože jsem měla to štěstí, že mě učily osobnosti jako profesor Taur, profesor Střeleček, profesor Růžička a nemohu nevzpomenou na profesora Hubeného. Myslím si, že právě to existující spojení mezi kantory, kteří tady v době, kdy jsem zde studovala, byli, mi umožnilo pozdější studia na vysoké škole a pozdější moji kariéru,“ přiznala Formánková.
Ráda vzpomíná na dětství na základní škole a úplně nejraději na středoškolská studia. „V těch letech byl člověk hodně mladý, hodně odvážný, hodně bezstarostný a měl představu, že mu svět bude ležet u nohou. V Klatovech jsem prožila první lásky, taneční, nalezla jsem zde celoživotní přátele, takže vše, co je spojené s klatovským gymnáziem, ve mně vyvolává příznivé a přívětivé emoce,“ dodala Formánková.
Se studenty zavzpomínala na svá studijní léta a přiblížila jim justiční soustavu na svém životním příběhu, práci u ústavního soudu a studia na právech.