Barevné dýmající ohně, vědomostní soutěže, přednášky studentů i vědeckých pracovníků – tak vypadaly středeční oslavy stého výročí vyučování chemie na Gymnáziu Jaroslava Vrchlického v Klatovech.

„Zjistili jsme, že na tento školní rok připadá výročí sto let od doby, kdy se na klatovském gymnáziu začala učit chemie jako samostatný předmět. Usoudili jsme, že je to výročí hodné připomenutí a chemie si to zaslouží,“ vysvětlil ředitel školy Jiří Šlégl.

U příležitosti „Dne chemie“ uspořádalo gymnázium řadu akcí pro žáky základních škol. „Pro děti jsme společně se studenty připravili různé vědomostní soutěže a kvízy, prezentace i ukázky pokusů. Pro vyučující chemie a naše „chemické naděje“, tedy studenty chemických seminářů, máme tři přednášky, které představí současnou chemii.“ popsal program oslav Šlégl.

Na přednášky přijeli do Klatov tři bývalí studenti klatovského gymnázia, nyní vědečtí pracovníci. „Prorektor Vysoké školy chemicko– technologické v Praze Milan Pospíšil promluví o současném rozvoji chemie, Milan Hájek z univerzity v Durbanu v Jihoafrické republice, který se věnuje umělé inteligenci a počítačovému modelování, a Miroslav Hájek, který je doktorandem u profesora Antonína Holého v Ústavu organické chemie a bichemie Akademie věd ČR a věnuje se oblasti antibiotik,“ představil přednášející Šlégl.

Dějiny chemie

Jedna z prezentací, kterou si připravili studenti gymnázia pro děti ze základních škol se týkala právě historie vyučování chemie. „Materiály jsme získali hlavně v archivu, kde mají záznamy z kroniky gymnázia, a v muzeu. Tím jsme se dostali až do roku 1985, se zbytkem už nebyl problém, stačilo se vyptat učitelů,“ řekla Deníku jedna ze dvou autorek prezentace ze sexty A Eva Chocová. „Rozdíl oproti současnosti byl třeba v počtu hodin. Tenkrát měli dvě hodiny chemie týdně ve dvou ročnících, my máme dvě hodiny týdně plus praktika šest let. Rozdíly jsou také v názvosloví prvků a sloučenin,“ doplnila druhá autorka Iveta Chroustová.

Efektní pokusy

Závěr programu pro základní školy patřil chemickým pokusům, dva přijeli předvést studenti sušického gymnázia. „Připravili jsme pokus „Sedm barev najednou“, kdy ukážeme, jak se při postupném přelévání roztoku do kádinek s další sloučeninou mění barva roztoku,“ popsala jeden z pokusů Lenka Kůsová ze 3. A. „Druhým pokusem je kontinuální elektrolýza, kdy se elektrolýzou roztoků halogenidů bude měnit barva roztoků,“ uvedla k druhému pokusu Markéta Kocumová ze septimy sušického gymnázia. O efektní tečku se postarali Jakub Vlček a Petr Brož ze sexty A klatovského gymnázia, kteří se silnými kouřovými efekty předvedli, jak soli různých kovů barví plamen.