„Tam byly nalezeny nejen mince, ale i střepy keramické nádoby, pravděpodobně džbánu, ve kterém byly uloženy. Jde o groše Karla IV., Václava IV. a saských knížat ze 14. a 15. století. Celkem jsme našli zhruba sto osmdesát mincí. Nález je tak s největší pravděpodobností třetím největším pokladem, který se skládá jen z grošů,“ vysvětluje ředitel Muzea Královského hvozdu v Nýrsku Karel Velkoborský, který zajišťoval na výstavě odborný výklad.

Mince byly odborně vyčištěny v Západočeském muzeu v Plzni. „Tři měsíce se mince koupaly v různých roztocích, než se je podařilo od sebe odlepit a vyčistit. Teď měla veřejnost možnost vidět strážovský poklad zcela poprvé. Přednost před všemi zájemci o výstavu měl pochopitelně Strážov, kde se mince čirou náhodou našly. V říjnu budou k vidění i v Nýrsku, kde bude připravena dokonce i výstava fotografií z výkopových prací a ze samotného hledání pokladu,“ dodal Velkoborský.

Na poklad se nepřišli podívat jen místní občané a rodáci. Zájem byl i mezi veřejností z širokého okolí. „Chtěl jsem vidět opravdový poklad a sen se mi splnil. Zajímám se o mince, a tak to byl pro mě zážitek,“ řekl Deníku jeden z návštěvníků výstavy Michal Janoušek.

Poklad ležel na zahradě školy téměř šest stovek let. „Peníze rozhodně nemohly patřit domácímu střádalovi. Musely patřit rozhodně někomu zámožnému, třeba obchodníkovi, který se chystal na nějaký nákup a nebo právě něco výhodně prodal. Ve Strážově ho však mohla překvapit nějaká loupeživá banda. On však stačil peníze před lapky ještě skrýt. Jak to ale bylo doopravdy, se už asi nikdy nedozvíme,“ vypráví muzejník. Poklad je majetkem státu.