VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážov plánuje regionální muzeum

Strážov - V dalším díle seriálu U vás na návštěvě jsme zavítali do Strážova.

16.6.2009
SDÍLEJ:

O životě Strážova jsme si povídali se starostou Janem Pavláskem.Foto: DENÍK/David Kojan

O životě města jsme si povídali se starostou Janem Pavláskem.

Můžete nejdříve v krátkosti představit Strážov?

Strážov je historické město, titul nám byl navrácen zhruba před dvěma roky, kdy se městům vracely historické tituly. První zmínka o Strážovu pochází z 13. století, tehdy tu byla tvrz při solné stezce. Titul města byl Strážovu udělen v roce 1524, kdy význam Strážova vzrostl díky dolování stříbra. V současnosti ke Strážovu patří třináct katastrů, dohromady máme 1340 obyvatel a správní obvod města má rozlohu 3,5 tisíce hektaru.

Jakou infrastrukturu nabízí Strážov svým obyvatelům?

Ve Strážově je úplná základní škola i mateřská škola, ve zdravotním středisku působí praktický lékař, dětská lékařka a zubař, dojíždí sem také gynekolog, je zde spořitelna, nechybí ani obchod, tři dny v týdnu je otevřen obchod také ve Vítni. V sezoně je v provozu koupaliště se dvěma kurty, které je hojně využíváno. Autobusových spojů máme, myslím, dostatek, šestkrát denně jezdí autobus do Klatov přes Běšiny nebo přes Janovice nad Úhlavou. O víkendu autobus nejezdí. Víkendové spoje jsme se pokoušeli zavádět, byly ovšem málo využívány. Na autobusové spoje platíme krajskému úřadu příspěvek zhruba osmdesát tisíc korun.

Které významné investiční akce se v poslední době povedlo dokončit?

Už před čtyřmi lety jsme udělali čističku odpadních vod a kanalizační sběrač, které město potřebovalo, protože odpadní vody dříve tekly rovnou do řeky Jelenky . Strážov je tedy v současnosti téměř kompletně odkanalizován. Celkové náklady na tuto akci byly zhruba šestnáct milionů korun, z toho polovičku jsme financovali z dotace. Další velkou akcí byl průtah městem.

Samotný průtah financoval kraj, protože je to krajská komunikace, město při té příležitosti zrekonstruovalo kanalizaci, udělali jsme chodníky a nové veřejné osvětlení a v jednom úseku jsme položili elektrické vedení do země, takže nám tu nestraší sloupy. S pomocí dotace jsme obnovili rybníky v Lukavici, ve Strážově a v lese u Strážova směrem k židovskému hřbitovu. Dále jsme zateplili budovu mateřské školy, tam budeme ještě žádat o dotaci na instalaci tepelných čerpadel.

Které další investice plánujete?

Z Regionálního operačního programu budeme žádat o dotaci na dostavbu náměstí a celkovou rekonstrukci městské památkové zóny. Celkové náklady na tuto akci dosáhnou téměř třiceti milionů korun. Plánujeme také zřízení regionálního muzea v budově radnice, kde máme velké nevyužité půdní prostory. Muzeum bude mapovat historii Strážovska, chybět nebude samozřejmě ani expozice paličkování, protože paličkovaná strážovská krajka město proslavila. Muzeum a úpravy radnice přijdou na zhruba deset milionů korun, v letošním roce budeme žádat o dotaci.

Jak se město stará o spravované obce?

Samozřejmě zajišťujeme sjízdnost komunikací, sekání trávy a podobně, zajišťujeme základní potřeby. Ovšem stejně jako jinde se na Strážovsku menší obce vylidňují, v některých osadách už jsou jen chalupáři.

Jak to vypadá se stavem místních komunikací?

Mrzí mě, že se mi nepodařilo prosadit, i když jsem se snažil, co to šlo, komplexní pozemkové úpravy. Potom je totiž o místní a účelové komunikace postaráno, do jejich oprav investuje stát a jde to mimo obec. Při komplexních pozemkových úpravách jsou vlastně majitelům sloučeny pozemky, takže je nemají třeba na deseti místech, ale někde jinde na dvou, třech místech. K takto nově vytvořeným pozemkům pak musí vést komunikace a do té investuje stát. K těmto úpravám je však nutný souhlas padesáti procent vlastníků pozemků, což se mi bohužel nepodařilo.

Jak spolupracuje město se spolky?

Spolupráce se spolky je dobrá. Takovou hybnou silou na vesnicích jsou hasiči, kteří jsou v téměř každé obci, takže když je něco nutně potřeba, hasiči pomohou. S ostatními spolky spolupracuje město například při pořádání kulturních akcí. Spolků máme hodně, jsou tady myslivci, včelaři, svaz zdravotně postižených, klub seniorů, zahrádkáři, chovatelé, turisté a dva sportovní oddíly, fotbalisté a sokolové. Je samozřejmě dobře, že spolky fungují, protože bez spolků obec nežije.

A co kulturní život města?

V plesové sezoně máme tři plesy, ples pořádají myslivci a strážovští a víteňští hasiči. Plesy se konají v sokolovně a mají dobrou úroveň. V létě se pak v sokolovně pořádají taneční zábavy. Při podzimní pouti se pak už tradičně koná výstava paličkované krajky, velmi aktivní jsou také hasiči.

Je na Strážovsku dostatek pracovních příležitostí?

Důležitým zaměstnavatelem je Kovodružstvo Strážov, kde pracuje asi sto dvacet pět lidí. Potom je tady řada drobných provozoven a dílen, které zaměstnávají zhruba deset až dvacet lidí, působí zde také zemědělci. Pracovní příležitosti tedy na Strážovsku jsou, ale hlavně díky Kovodružstvu.

Autor: David Kojan

16.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 23 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME: praxe v oboru, zkušenosti s vedením pracovní čety výhodou, NABÍZÍME: práce v klatovském regionu, začlenění do stabilního a úspěšného kolektivu, nástup možný ihned, , Kontakt: stavební středisko Klatovy - Luby, vedoucí Petr Vondra, 731 183 074, petr.vondra@koramex.cz. Pracoviště: Koramex a. s. - luby, 339 01 Klatovy 1. Informace: Petr Vondra, +420 731 183 074.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 000 Kč

Pomocní kuchaři POMOCNÍ KUCHAŘI. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pomocná kuchařka/pomocný kuchař, Pracovní doba 6:30 - 15:00 hod, Nástup možný od 1.7.2018, Kontakt: Krčmáriková Olga, tel.: 602 254 356. Pracoviště: Základní škola klatovy, čapkova ul. 126, Čapkova, č.p. 126, 339 01 Klatovy 1. Informace: Olga Krčmáriková, +420 602 254 356.

Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 15 000 Kč

Brusiči nástrojů a kovů BRUSIČI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Agenturní zaměstnání, Pracoviště: Dobler Metallbau s.r.o. + okres Klatovy, Kontakt možný e-mailem nebo telefonicky (po - pá 10 - 12 hodin). Osobní kontakt po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Lavoro agency s.r.o. - dobler metallbau, Klatovská, č.p. 627, 340 22 Nýrsko. Informace: Viktória Szakálas, +420 773 022 286.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Sociální pracovníci v oblasti veřejné správy SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: HLAVNÍ NÁPLŇ ČINNOSTI: přijímání žádostí v agendě pomoci v hmotné nouzi, poradenská činnost, provádění sociálních šetření, vedení a kompletní zpracování správního řízení v žádostech o dávky, zajišťování vedení ucelené podkladové dokumentace žadatelů, ověřování a došetřování podkladů a údajů pro správní řízení, přímý kontakt s žadateli o dávky pomoci v hmotné nouzi, KVALIFIKAČNÍ A DALŠÍ POŽADAVKY: ukončené minimálně VOŠ nebo VŠ sociálního zaměření - odborná způsobilost dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách - VOŠ v oborech zaměřených na sociální práci a pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociálně právní činnost, charitativní a sociální činnost nebo VŠ zaměřené na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo soc. pedagogiku; velmi dobrá uživatelská znalost MS Office (Worl, Excel), práce s lidmi, komunikační dovednosti, profesionální vystupování, asertivní chování, emoční odolnost, samostatnost, pečlivost, důslednost, flexibilita, spolehlivost, svéprávnost, bezúhonnost, zdravotní způsobilost, PRACOVNÍ PODMÍNKY: platové zařazení v souladu s platnými právními předpisy v 10. plat. třídě, po zkušební době možnost přiznání osobního příplatku v závislosti na odváděné práci, pružná pracovní doba - plný úvazek, předpokládaný nástup - červen 2018, pracovní poměr na dobu určitou (zástup za rodičovskou dovolenou), , V případě zájmu o uvedenou pozici zašlete, prosím, elektronicky motivační dopis s uvedením názvu pozice a pracoviště, doplněný o strukturovaný životopis, nejpozději do 30.4.2018 včetně na emailovou adresu: petr.ulrych@kt.mpsv.cz , Nedoložení výše požadovaných dokumentů je považováno za nesplnění požadavků., Nesplnění požadavků může být důvodem k vyřazení z účasti na výběrovém řízení.. Pracoviště: Úřad práce české republiky - kontaktní pracoviště klatovy, Voříškova, č.p. 825, 339 01 Klatovy 1. Informace: Petr Ulrych, +420 950 128 500.


Ilustrační foto.

Po napadení je muž stále v pracovní neschopnosti

Festival dětských pěveckých sborů v Sušici.
10

OBRAZEM: V Sušici zazpívaly dětské sbory

Vykradl skřínku v krytém bazénu

Klatovy – Na obvodním oddělení v Klatovech přijali policisté oznámení o krádeži finanční hotovosti.

Bývalému zastupiteli hrozí za smrtelnou nehodu šest let

Plzeň – S téměř dvěma promile alkoholu v krvi usedl za volant a cesta skončila tragicky.

Dopadení nizozemských agresorů a přes dvě promile po dvou pivech: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 24. dubna 2018.

Klatovy uvidí boje o titul mistryň ČR

Klatovy – Po čtyřech týdnech od konání největšího basketbalového turnaje v ČR Easter Cupu mohou basketbaloví fanoušci navštívit v Klatovech další velkou akci. Od tohoto pátku do neděle tam Basketbalový klub Klatovy pořádá národní finále mladších minižákyň U12.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT