Hraniční část Šumavy láká skialpinisty, jichž nyní do okolí Plechého, Třístoličníku a Plešného jezera míří stovky týdně. Mnozí ale vstupují do zakázaných zón, kde ruší tetřeva hlušce, rysa ostrovida a další zvířata. Hrozí jim nejen citelná pokuta od strážců národního parku, ale také zranění.

„Naši strážci slouží v této oblasti každý den, a to i ve večerních hodinách. A prakticky denně se setkávají se skialpinisty z Čech, Bavorska a také z Rakouska, kteří vstupují do míst, která jsou veřejnosti nepřístupná. Jsou to takzvaná klidová území, kde se vyskytují vzácní živočichové,“ řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Zpěvačka Helena Vondráčková
Helenu Vondráčkovou unesli v mládí na chatu Hrnčíř na Špičáku

„Někteří do těchto míst vstoupí nevědomky, a když je na to upozorníme, většinou nás poslechnou a vrátí se na značenou stezku. To je ta lepší varianta, kdy nemusíme ani dávat pokuty,“ uvedl vedoucí strážní služby v oblasti Plešného jezera Luděk Švejda. Dodal, že bohužel se strážci národního parku stále častěji setkávají s lyžaři, kteří na jejich upozornění nedbají a kromě slovních výhrůžek a vulgarismů neváhají sáhnout i k fyzickému násilí. Jeden takový incident se odehrál na začátku února, kdy strážce napadli rakouští skialpinisté.

„My primárně nechceme rozdávat pokuty. Nejdříve se snažíme návštěvníkům vysvětlit problém a domluvit jim. Na druhou stranu ale můžeme vyměřit pokutu na místě ve výši až 10 tisíc korun. Pokud věc předáme do správního řízení, může se pokuta vyšplhat až do výše 100 tisíc korun,“ upozornil Švejda.

Ilustrační foto
Řidička srazila na přechodu ženu, ta přišla o čich i chuť

Nejde ale jen o pokutu, v některých případech může skialpinistům jít i o život.

„Zrovna v oblasti hory Plechý se vytvořily nebezpečné převisy přes hranu skal nad Plešným jezerem a hrozí utrhnutím. Proto každý, kdo sejde ze značené trasy, ohrožuje minimálně sám sebe na zdraví nebo dokonce na životě,“ varoval Dvořák.

Ilustrační fotografie.
Na Srní hledali německou běžkařku