„Až přinesu domů vysvědčení, tak mě určitě táta zbije. Přemýšlel jsem o tom, že bych se někam schoval, než ho přejde vztek,“ přiznal Deníku jeden z klatovských školáků. Není sám, kdo má z pátečního vysvědčení strach.


„Pokud mají rodiče přehnané nároky na dítě, nebo jsou ve hře dokonce hrozby, může to dítě dohnat k ukvapeným závěrům, jako jsou útěk z domova, nebo dokonce sebevražedný pokus,“ upozorňuje primář psychiatrického oddělení Klatovské nemocnice Jiří Navrátil.


Jeho slova potvrzují i policejní statistiky z posledních let. Kvůli špatným známkám uteklo na Klatovsku z domova několik dětí, po nejvytrvalejších útěkářích pátrali muži zákona dokonce několik dnů. Jedna školačka byla ze špatného prospěchu tak nešťastná, že skočila z okna.


Podobným neštěstím mohou rodiče předejít tím, že budou celoročně sledovat prospěch svého potomka a že ho nebudou zbytečně strašit. „Někteří přísní rodiče pohrozí dětem, že nesmí se špatnými známkami chodit domů. Stává se, že dítě nedokáže vyhodnotit míru pravdivosti tohoto prohlášení a potom raději domů nejde,“ uvedla Dana Ladmanová z klatovského okresního policejního ředitelství. Ta dodala, že rozhodně není motivující pro dítě zbití od rodičů, protože nemá smysl. Další školní rok začne za dva měsíce a známky již nemůže napravit ani změnit. „Rodiče mají vysvětlit dítěti, že jeho výsledky nejsou potěšeni a že v příštím školním roce mu pomohou zvládnout učivo lépe. Nesmí samozřejmě zapomenout svůj slib následně splnit,“ upozornila Ladmanová.


Některé školy se šoku rodičů ze špatného vysvědčení a jejich následné nepřiměřené reakci snaží předcházet. „Pokud hrozí žákovi špatná známka, upozorňujeme na to jeho rodiče písemně po pedagogické radě. Někdy jim třídní učitelé volají ještě před ní,“ řekl ředitel ZŠ Čapkova ulice v Klatovech Vlasta Skřivan.