Při silnicích pokácí téměř tisícovku stromů, ale stejný počet jich vysadí. Akce vyjde na více než dvacet milionů korun. „Udělali jsme inventarizaci zhruba pěti tisíc stromů na 200 kilometrech silnic druhých a třetích tříd na Sušicku a Kašperskohorsku. Stromy se ohodnotily ve stupnici jedna až pět jako ve škole s tím, že stromy v pětce jsou zdravotně poškozené a k odstranění a u stromů ve čtyřce je nutný zdravotně regenerační řez. Celkem bude ošetřeno zhruba tisíc stromů, osm set jich bude pokáceno a stejný počet nově vysazen,“ řekl Deníku ředitel klatovské SÚS Jiří Velíšek.

Zdravotní stav stromů ale nebyl jediným hlediskem pro poražení, vyslyšeny byly i názory upozorňující na to, že silné kmeny na nebezpečných místech mohou způsobit smrt řidiče. Jen za poslední rok na Klatovsku zemřeli čtyři lidé poté, co jejich auto narazilo do stromu. „Při výběru stromů určených k pokácení se přihlíželo i k bezpečnostnímu hledisku. To je důležité i při vysazování nových. Místa byla vybírána tak, aby byla na horní hraně příkopu a příkop byl nad osou komunikace, tudíž aby při nehodě při výjezdu automobilu z komunikace nedocházelo k přímému nárazu do stromu,“ vysvětlil Velíšek, který je spolu s Jaroslavem Kolaříkem duchovním otcem projektu ojedinělého v celé republice.

„Zahájení pilotního projektu takového rozsahu je pro město vyznamenáním. Myslím, že do budoucna by to mohlo přinést zklidnění vztahů mezi ochránci přírody a zastánci rozvoje dopravy, neboť tohle je jakási zlatá střední cesta,“ pochvaloval si sušický starosta Petr Mottl.

Náklady na akci dosáhnou téměř 21,5 milionu korun. Z toho 90 procent bude hrazeno z evropských peněz, zbytek bude financovat Plzeňský kraj. Vše má být hotovo do konce roku 2012. „Projekt máme připravený i na zbylých 800 kilometrů silnic v okrese Klatovy,“ dodal Velíšek. „Rádi bychom tyto projekty realizovali na celém území kraje, ale je to vše otázka peněz a toho, zda vydrží tento dotační titul,“ uzavřel krajský radní pro dopravu Jaroslav Bauer.