„Pokud nepotřebujete akutně ošetřit nebo nejste objednáni, návštěvu nemocnic v Klatovech a v Horažďovicích dnes raději odložte,“ vzkazují pacientům zdravotníci. Ti se totiž rozhodli vstoupit do stávky vyhlášené odbory.


„Provoz v nemocnici se samozřejmě nezastaví. Forma stávky bude demonstrativní, to znamená, že na pláštích zdravotníků budou cedulky o stávce a důvody budeme vysvětlovat i na letácích rozmístěných po nemocnici,“ potvrdil Deníku předseda odborové organizace Klatovské nemocnice Zdeněk Bytel. Hlavním důvodem, proč zdravotníci stávkují, jsou Julínkovy reformy plánující privatizaci nemocnic a zdravotních pojišťoven.


K úterní stávce se symbolickou formou připojí také zaměstnanci Nemocnice následné péče v Horažďovicích. „Pracovníci se ztotožňují s požadavky stávkujících, nicméně provoz nemocnice poběží normálně. V odpoledních hodinách je pak plánované krátké školení, kde se také o stávce bude diskutovat,“ uvedl ředitel horažďovické nemocnice Martin Grolmus. Do stávky se naopak nezapojí v sušické nemocnici.


Od 13 do 14 hodin se nevydávejte ani na památkové objekty. Státní hrady Švihov, Velhartice a Rabí budou podle slov kastelána hradu Švihov Lukáše Bojčuka také uzavřeny. „Na bránu pověsíme naše prohlášení a informaci o tom, že stávkujeme. Objednané zájezdy však budou odbaveny, takže se stávka nikterak provozu našeho objektu nedotkne,“ říká Bojčuk.


Bát se na Klatovsku nemusí ani cestující autobusovou dopravou. Podle zástupce odborové organizace ČSAD Plzeň, a.s, Václava Pitnera řidiči autobusů ve 13 hodin zůstanou stát zhruba na pět minut, aby nebyly vážně narušeny důležité autobusové spoje.


Do stávky se mají zapojit i státní úředníci. Přesto na Finančním i Katastrálním úřadu v Klatovech se bude pracovat. „Zaměstnanci byli seznámeni s prohlášením odborů. Zda se někdo do stávky zapojí, je každého věc. Provozu úřadu se to nedotkne,“ říká Zdeněk Kalčík z Katastrálního úřadu Klatovy.


„Souhlasíte s požadavky odborářů? Pište do diskuze.

Radmila Nagovská

Ludvík Pouza