Avizované hodinové odstávky vlaků, autobusů, zavřené kulturní památky, úřady, někde i školy a v nemocnicích ošetření jen akutních případů se včera nekonaly. Plánovaná stávka vyhlášená odbory na mnoha místech regionu nabrala jen symbolický charakter.


Stávkovalo se například v klatovské nemocnici. „Nesouhlasíme s vládní reformou, která mimo jiné počítá s privatizací nemocnic,“ vysvětluje Kristýna Brůhová z gynekologicko – porodnického oddělení, která je zároveň jedním ze zástupců tamních odborů.


Zdeněk Bytel, zástupce primáře sousedního chirurgického oddělení a předseda další ze tří nemocničních odborových organizací, rovněž včerejší stávku podpořil. Stejně jako jeho kolegové si na lékařský plášť nalepil samolepku Stávka. Krátce po poledni však musel na operační sál. „Samozřejmě pacient je na prvním místě. A slepé střevo si nevybírá,“ dodal s úsměvem. Setkání stávkujících zaměstnanců nemocnice, které se konalo od 14 hodin v nemocniční jídelně, však Bytel stihl.


Ne všichni nemocniční zaměstnanci se ale do včerejší stávky zapojili. „Ani nevím, že je dnes stávka. Nesouhlasím sice s vládní reformou, ale protože mi nikdo neřekl, abych se do stávky zapojil, nestávkuji,“ řekl sanitář z interny Josef Novák.


To, že většina lékařů včera stávkovala, někteří z pacientů ani netušili. „Pokud stávka neohrozí chod nemocnice a zdravotníkům to pomůže, pak ať stávkují. Já mám ale teď naprosto jiné starosti,“ řekl Deníku na chodbě porodnického oddělení Klatovské nemocnice Josef Matas, který si právě domů odvážel před několika dny narozeného syna a svou přítelkyni.


Prázdno včera po 13. hodině bylo na chodbách klatovského finančního úřadu. O stávce, do které se mohli zapojit i státní úředníci, zde věděli, nicméně se s námi nechtěli bavit. Dokonce i zástupkyně tamních odborů Jana Čapková, kterou jsme požádali o vysvětlení důvodů stávky, nás odkázala na tiskovou mluvčí. „Stávkujeme, ale provoz to neohrozí. Víc vám neřeknu,“ uvedla stroze Čapková.


Od 13 do 14 na hodinu zavřít hrad. Takové byly ještě v pondělí dopoledne plány kastelána hradu Švihov Lukáše Bojčuka. Jenže realita byla v úterý po 13. hodině jiná. Na bráně hradu si mohli návštěvníci přečíst prohlášení, v němž se tamní pracovníci ke stávce připojují jen symbolicky, navíc jen během polední pauzy. „Myslím, že i tato ne příliš důrazná forma stávky bude účinná, aby si všichni uvědomili, o co nám jde,“ říká Bojčuk.


Problémy kvůli stávce čekaly včera na klatovském nádraží cestující po železnici. Rychlíky ve směru Železná Ruda – Alžbětín nebo Praha – Plzeň včera odpoledne prostě nejely.


„Stávka, která mi připadá nesmyslná, zkomplikovala můj návrat domů z dovolené. Netušil jsem že nepojedou pouze nějaké vlaky, chyběla dostatečná informovanost cestujících,“ říká Miroslav Kožíšek. Ostatní cestující využili raději autobusových spojů, které včera v Klatovech jezdily bez problémů.
„Po dohodě se zaměstnavatelem došlo pouze k variantě, že pokud jde o školní spoje, tyto pojedou s tím, že budou vylepeny letáky a řidiči budou mít označení stávka. Doporučili jsme řidičům aby v době od 13.00 do 13.05 přerušili jízdu,“ říká předseda odborového svazu dopravců Jan Soustružník. Výzva se ale minula účinkem. „Takovou stávku nepodpořím a nejsem jediný. Pěti minutami nic neprosadíme a ničeho nedocílíme, a tak se do stávky nezapojím,“ říká řidič autobusu ČSAD Miloslav Maxa.

Radmila Nagovská

Ludvík Pouza