Stavebním firmám v regionu klesají kvůli hospodářské krizi tržby. Některé podniky už musely začít propouštět své zaměstnance. Firmy hlásí pokles zakázek hlavně v pozemním stavitelství, do kterého patří například výstavba bytů nebo větších budov. Klesá ale i výstavba rodinných domů.

„Zaznamenali jsme značný útlum ve stavebnictví. Je velká konkurence, lidé staví méně a i dalších zakázek ubylo. Na jedno výběrové řízení se dnes hlásí i 15 až 20 firem, což dříve nikdy nebylo. Většinou vítězí ti, kteří nabídnou nejnižší cenu. Ta je ale podle mne ztrátová," říká Josef Šimáček ze společnosti Šimáček – stavby Točník.

Situace se rok od roku zhoršuje. Na trhu v regionu se ale začínají objevovat i firmy ze sousedního Bavorska.

„Začalo to již v loňském roce, kdy se v našem regionu začaly objevovat velké firmy, které dříve o zakázky za jeden dva miliony neměly zájem. Dnes bojujeme téměř o přežití. Nestaví se. V útlumu je i výstavba rodinných domů. Situace je tak vážná, že jsme v loňském roce museli několik zaměstnanců propustit. Když se dnes objeví nějaká zakázka, jde jen o drobnější věci, opravy a dodělávky," sdělil Deníku jednatel stavební společnosti Reno.cz Sušice František Kůs.

Končí i malé zednické firmy.

„Větší firmy válcují ty malé. Na nás zbývají opravdu jen drobnější akce, které nás neuživí," říká zedník Jaroslav Tolar. „Já jsem na konci roku 2012 přerušil svoji živnost a hledám si práci. V oboru však nemám šanci. Stavební firmy většinou neberou. Samy nemají práci pro své lidi a propouštějí. Uvidíme na jaře a nebo v létě. Kdyby se situace zlepšila, klidně se k oboru vrátím, zatím to ale vypadá na to, že budu pracovat v úplně jiném oboru," dodal Tolar.

Problémy ale nemají jen zedníci. Krize se dotkla také pokrývačů, instalatérů a nebo firem věnujících se úpravám zahrad a zeleně.

Ředitelka Kontaktního pracoviště úřadu práce v Klatovech Dana Miškovičová potvrdila, že v evidenci uchazečů o práci přibylo více zedníků, instalatérů, pokrývačů a dalších profesí, jejichž činnost je závislá především na počasí.