Dialyzační jednotka je dosud umístěna v jedné z původních budov nemocnice v horní části areálu. Prostory a zázemí už ale neodpovídaly potřebám oddělení. Nyní už mohou lidé, kteří přijíždějí do Klatovské nemocnice, vidět novou budovu, kam se dialýza přestěhuje. Byla postavena na místě téměř nevyužívané technické budovy v těsném sousedství monobloku. „Jde o objekt, kde byla nevyužívaná spalovna odpadu a málo využívané garáže. Budova se částečně odstranila a přístavbou vznikl nový dvoupodlažní pavilon. Ve spodním podlaží bude technické zázemí, například úpravna vody, kotelna nebo zázemí pro personál, a v patře už zdravotnické prostory, hlavně dialyzační pracoviště a nefrologická ambulance,“ popsal ředitel nemocnice Jiří Zeithaml.

close Nový objekt, kam se přestěhuje dialýza v Klatovské nemocnici. info Zdroj: Deník/Daniela Loudová zoom_in Nový objekt, kam se přestěhuje dialýza v Klatovské nemocnici. Právě přímé spojení s hlavní nemocniční budovou vyzdvihuje jako jeden z největších přínosů primář interního oddělení a nefrolog Jan Vachek. „Dialyzovaní pacienti jsou z velké části starší lidé s přidruženými zdravotními komplikacemi, kteří příležitostně potřebují akutní péči lékaře, někdy i specialisty. Ti budou nově v těsné blízkosti. A to 24 hodin denně,“ připomněl primář, že dialyzační jednotka je kvůli velkému vytížení v provozu i v noci.

Zásadní změnou bude i vznik moderního zázemí, mimo jiné zákrokového sálku, zázemí pro břišní dialýzu nebo pro kanylaci, tedy sálku pro zavádění žilních či břišních katetrů. A v neposlední řadě vznikne nové pracoviště pro přípravu a rozvod dialyzačních roztoků. „Dosud připravují roztoky sestry vesměs manuálně a dávkují a převážejí je k pacientům ve zdravotnických kanystrech. Nové pracoviště bude částečně automatizované a roztoky budou rozváděny síťově až přímo k dialyzačním lůžkům,“ dodal Vachek.

Pacienti ocení kromě nových prostor i lepší možnost parkování. Dialyzační jednotka bude mít vlastní parkoviště. Pacienti nefrologické ambulance pak budou moci využívat parkování u monobloku nebo v parkovacím domě. 

Stavba bude dle plánů dokončena v únoru 2024 a přestěhování a zprovoznění je naplánováno již na jaro.