"Představili jsme novou rolbu, nejmodernější typ, který se v tuhle chvíli vyrábí. Nahradila více než 25 starý stroj, který upravoval zdejší stopy. Celkové náklady na pořízení byly 4,8 milionu korun. Jsme rádi, že se nám ji podařilo vysoutěžit za podstatně nižší cenu, jelikož ceníková je přes šest milionu korun. Dva miliony jsme získali od Plzeňského kraje, 800 000 Kč jsem dostali za prodej staré rolby a zbylou částku jsme financovali z rozpočtu města," uvedl starosta Železné Rudy Filip Smola, který doufá, že nová rolba bude sloužit minimálně stejně dlouho jako původní.

Rozdíl mezi starou a novou rolbou přirovnal starosta k rozdílu mezi křeslem a elektrickým křeslem. "Pětadvacet let technického vývoje je neskutečně znát, rozdíl je obrovský. Má mnohem silnější motor, zvládne podstatně více práce za kratší dobu, znatelný rozdíl bude i v kvalitě běžeckých stop," poznamenal starosta s tím, že na Železnorudsku upravují přes 70 km běžeckých stop, které jsou hojně využívané, čemuž přejí i letošní sněhové podmínky.

Nejvíce ale nový stroj ocení rolbař Kryštof Částka. "Jako největší přínos této rolby vidím její předpokládanou bezporuchovost, protože stará již měla své mouchy, panovala vždy nejistota, zda s ní člověk někde neuvízne, hodně se opravovala. Nová rolba je výkonnější, má více funkcí, které přispívají k lepší úpravě tratě. Přiznám se, že už jsme absolvovali několik zkušebních jízd a je to diametrální rozdíl, člověk se cítí jako v raketoplánu," řekl Deníku Částka.

Sbírka pro Ukrajinu v Klubu 3. armády v Klatovech.
Klatovanům nejsou lidé na Ukrajině lhostejní, pořádají sbírky a darují, co mohou