Vláda České republiky rozhodla o budoucí podobě odměňování zastupitelů. Při svém rozhodování se přiklonila k variantě, kterou dlouhodobě prosazovalo Sdružení místních samospráv České republiky. „Ta vychází z požadavku, že je třeba vrátit výši odměn členů zastupitelstev na úroveň roku 2010, to znamená o 5 procent více než v současnosti, a současně zakotvit možnost rozhodnutím zastupitelstva zvýšit hranici možné měsíční odměny neuvolněným starostům na 60 % výše odměny uvolněného starosty," informuje Tomáš Chmela ze Sdružení místních samospráv ČR.

Navýšení odměn na úroveň roku 2010 už nestojí nic v cestě, což platí i o možnosti zvýšení odměny neuvolněného starosty rozhodnutím zastupitelstva. Změny odměn komunálních a regionálních politiků totiž platí od 1. ledna 2014.

Mnozí starostové na Klatovsku nové rozhodnutí vítají, jiní tvrdí, že je nereálné. „Já ani zastupitelé v naší obci nemáme ani v tuto chvíli výši odměn takovou, jaká nám skutečně náleží. Naše obec má 82 obyvatel, nemůžeme si to dovolit, natož je ještě zvýšit. Náš roční rozpočet je někde kolem 900 tisíc korun. Kdybychom si dali odměny a nebo zvýšili platy, už by nám nezbylo na další provoz obce a případné investice," tvrdí starosta obce Bukovník Josef Pohanka. Změna se nelíbí ani starostovi Velkých Hydčic Jaroslavu Portašikovi. „Obec by sice změna v žádném případě nezruinovala, jde jen o kosmetickou úpravu položky, která by v rozpočtu naší obce v konečném stadiu nic neznamenala. Přesto je podle nás rozhodnutí zbytečné a určitě této možnosti nevyužijeme," tvrdí starosta Velkých Hydčic.

Možnost zvýšení platu ale vítá například starosta Maňovic Miroslav Panuška. „V poslední době je na všechny obce, včetně nás malých, kladen velký tlak v podobě různých nařízení, vyhlášek a nadměrné administrativy, kterou musíme my, neuvolnění starostové, řešit stejně jako ti uvolnění. Kdybych nebyl osobou samostatně výdělečně činnou a musel někde v zaměstnání dodržovat pracovní dobu, těžko bych mohl být zároveň neuvolněným starostou," myslí si Panuška.

„Tam neteče voda, musíte tam jet, tam máte řemeslníky, musíte na ně dohlédnout, máte dotaci, musíte ji podat, popřípadě dojet podepsat smlouvy a podobně. Po osmi hodinách v práci vám začne další kolotoč na úřadě. Nevím tedy, proč bych měl dostávat menší odměnu než uvolněný starosta ve vedlejší obci, který dělá stejnou práci," myslí si starosta Maňovic. A podporu má i u starosty Zavlekova Vladislava Vaňourka. Ten neuvolněným starostům možnost navýšení odměn přeje. „Rozhodně i neuvolněný starosta v dnešní době musí dělat tolik věcí, o kterých se veřejnosti ani nezdá, a tak s možností navýšení jejich odměn souhlasím," dodal Vaňourek.