Incident na městském úřadě v Nalžovských Horách se měl odehrát ve středu kolem 13.30 hodin, kdy ho navštívil Petr. P se svým synem, aby nahlédl do usnesení rady města za 1. čtvrtletí. Úřednice mu odmítla dokumenty předložit k nahlédnutí s odůvodněním, že potřebuje souhlas starosty. Po několika telefonátech a čekání se dostavil starosta a odmítl rovněž nahlédnutí spisů. „Z chování pana starosty bylo zjevné, že je pod vlivem alkoholu. Tedy v úředních hodinách v kanceláři starosty. Oznámil jsem na linku 158 vzniklou situaci a požádal o pomoc Policii ČR. Do příjezdu hlídky, cca 20 minut od oznámení, se starosta pokoušel uniknout z budovy úřadu a vyhnout se kontrole na alkohol. Po prvním nezdařeném pokusu, kdy jsem mu zastoupil východové dveře z budovy, došlo k fyzickému napadení. Ubránil jsem se a starosta se vrátil do své kanceláře,“ popsal Petr. P, ale tím vše neskončilo. „Pan starosta si zavolal „posily“ z řad zaměstnanců úřadu. Tito pánové začali za pomoci násilí opět zpřístupňovat cestu pro pana starostu ke zdárnému úniku z budovy. Postupně mě se synem „dotlačili“ po schodišti z prvního patra do přízemí. Naštěstí v ten moment vstoupila do budovy hlídka Policie ČR,“ dodal Petr P. s tím, že hlídce starosta nadýchal při dechové zkoušce 0,6 promile.

Lukáš Fohl.
Více než tři roky se vyhýbá Klatovan nástupu do vězení

Starosta však celou situaci vidí zcela jinak. „Já jsem nikoho nenapadal, on napadal mě. Petr P. zde způsobil konflikt, domáhal se nesprávným způsobem neveřejných údajů, bránil mě v pohybu po úřadě a napadl mě slovně i fyzicky. Já jsem byl celý den pryč a přišel jsem si jen pro jeden papír na úřad a potřeboval jsem zase odejít a pokračovat v práci v terénu. Potvrdil jsem správnost požadavku kolegyně, že informace neveřejného charakteru nelze bez anonymizace poskytovat k záznamům kvůli ochraně GDPR, většinou se lidé ohlašují předem, “ uvedl Hlaváč.

Přítomnost alkoholu nepopírá. „Podstoupil jsem dechovou zkoušku, měl jsem toleranci požití alkoholu. Měl jsem dvě piva. Starosta je politik, který se stále ve své funkci, účastní se různých akcí, schůzek, kdy je běžné, že si po skončení dá pivo nebo skleničku šampaňského. Pokud to udělá přiměřeně a ve společensky únosné míře a toleranci, tak je to společensky únosné. Já jsem nikam dále nejel, ani jsem neměl žádnou schůzku,“ vysvětlil starosta a dodal: „Považuji za nedůstojné a násilné, jakým způsobem jsem byl omezován na chodbě úřadu, citáty a zřizování úniku jsou účelové konstrukce. Jde o jednu z cest, jak starostovi znechutit jeho práci.“

Demolice hotelu Slavie v Železné Rudě.
Po hotelu Rixi jde k zemi i Slavie v centru Železné Rudy. Postaví novou

Celou situaci vyšetřuje policie. „V rámci šetření policisté zjistili, že mezi oznamovatelem a zástupcem veřejné správy mělo dojít ke slovnímu i fyzickému napadení. Policie případ dále šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití,“ informovala klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Až na základě výzvy policie, byl následně specifikován požadavek tazatele, bylo předloženo konkrétní neveřejné usnesení k nahlédnutí a oznámeno, že lze pořídit záznam se zakrytím ostatních pasáží textu. Pořizovatelem záznamu byly tyto papíry stejně odsunuty a pořízen záznam bez nich.