Její název je Šumavští muzikanti ve vzpomínkách Karla Polaty.

„Vyprávění o muzikantech vzniklo na základě zápisků sušického kapelníka Karla Polaty, které pro knižní zpracování vybrala a upravila jeho dcera Ivana Šafránková. Jde o příběhy, které se mezi muzikanty dlouhá léta tradovaly, ale až na malé výjimky nebyly nikdy zaznamenány, tudíž ani publikovány. Na čtenáře tedy čekají příběhy z domova i z daleké ciziny, v níž se šumavští muzikanti často uplatňovali u cirkusů zvučných jmen. Mnohé z nich se udály před více než sto lety, a lze tedy bez nadsázky říci, že kromě celé řady muzikantských darebností je v nich zachována mimoděk i tehdejší doba a dnes už zapomenutý a často těžko pochopitelný způsob tehdejšího života," říká o knížce vydavatelka Hana Voděrová.

„Příběhy jsou doilustrovány desítkami unikátních fotografií šumavských muzikantů z archivu rodiny i archivů přátel a známých. Není vyloučeno, že na nich šumavští pamětníci objeví tváře dávných známých, ostatní pak jistě uchvátí zejména elegáni pod cirkusovým šapitó. Na knize jsem pracovala dlouhou dobu. Chtěla jsem si všechny příběhy a události nejdříve ověřit, a tak jsem nejenže čerpala ze zápisků, ale i z archivů a muzeí a v neposlední řadě pak od pamětníků, kterých stále ubývá," informovala autorka Ivana Šafránková.

Autorka Ivana Šafránková spolu s vydavatelkou Hanou Voděrovou knihu poprvé představí čtenářům ve čtvrtek 29. 11. v 16. 30 hodin v půvabných prostorách Muzea Šumavy v Sušici.