Jednání mezi oběma stranami se konala průběžně celý rok, podpis dohody byl jejich vyvrcholením. Dohoda byla symbolicky podepsána na stejném přeshraničním nádraží, na kterém byla před 15 lety podepsána ta původní.

Oba ministři na setkání deklarovali, že mají zájem na rozšiřování šetrného turistického ruchu. Rozšířeny by měly být například turistické stezky, uvažuje se o možnostech, jak rozšířit splouvání toků.

Ministerstvo životního prostředí spolu se Správou Národního parku Šumava aktuálně připravuje rozsáhlou analýzu celého území šumavského národního parku, která má poukázat na některé oblasti, jež bude možné otevřít veřejnosti. „Dnešní setkání považuji za klíčové pro naši současnou i budoucí spolupráci. Správy obou národních parků již začaly aktivně spolupracovat na skutečných sousedských projektech, které podporují rozvoj obou parků a stírají jazykové bariéry. Patří sem například první společné pochůzky strážců v příhraniční oblasti, společné terénní expozice ochrany přírody přímo v národních parcích, první společný dětský tábor česko-německo-rakouských národních parků a další. Do budoucna se chceme zaměřit na další podobné projekty, jako např. pilotní projekt elektromobility na Šumavě nebo využívání biomasy, ale samozřejmě i rozvoj vědeckých a výzkumných projektů ochrany společné přírody obou parků," řekl po dnešním jednání Brabec.

Jeho protějšek Huber se podle slov, která pronesl při podpisu, na spolupráci těší. „Spolupráce bude přínosem po stránce odborné, i po stránce rozvoje turismu," konstatoval Huber.

Spolupráci vítá i současný ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený. Podle jeho slov se na mnohých projektech již pilně pracuje. „My nevytváříme novou spolupráci, my utužujeme a obnovujeme to, co tady již fungovalo a co poněkud ochladlo. Cílem je, aby ze Šumavy byla největší chráněná oblast ve střední Evropě. Hodně práce nás čeká v obnově mezilidských vztahů. Tady si asi s mým bavorským protějškem budeme muset sednout u piva. A to nejednou," konstatoval Hubený.

Věda i turismus

Nejrychleji se podle všeho dočká zlepšení spolupráce ve vědecké oblasti. „Tady už v podstatě spolupracujeme. Vyměňujeme si data, což je pro obě strany přínosné. Jsou oblasti, které mají více zmapované v Bavorsku. Jiné máme zase zmapovány lépe, nebo jinak my. Tohle všechno chceme spojit," konstatoval Hubený.

Na setkání zaznělo i to, že v budoucnu by se měli turisté dostat na mnohá dosud zapovězená místa. „Dnes se například v prvních zónách smějí pohybovat jen po stezkách. To by se mělo změnit," uvedl Brabec. Podle něj však nebude turistům otevřena celá Šumava a nestane se tak v nejbližší době. „Musí být spuštěn proces posouzení vlivu na životní prostředí. To může trvat klidně rok, možná rok a půl," dodal Brabec.

„Máme vytipovány lokality, kam bychom mohli turisty pustit. Ale je to závažný proces, v podstatě musíme vyvolat veřejné řízení, musíme určit, zda lidi na vybrané lokality pustíme volně, nebo se budou muset registrovat. Nechci říkat, kterých míst se to bude týkat, ani kdy by měla být přístupná. Když půjde vše dobře, bude jasno na konci příštího roku. Smyslem je, aby byl umožněn šetrný turismus a zároveň byla maximálně chráněná příroda, " řekl Deníku Hubený.