Splnil si sen a jeho americké průzkumné vozidlo M8 Greyhound povede v neděli kolonu Convoy of Liberty Klatovskou třídou v Plzni. Lidé ho uvidí také ve vojenském kempu u Pekla nebo v bitvě pod Rooseveltovým mostem.

„U nás v republice je podobných vozidel asi pět. Jediné to naše ale jezdí, ostatní jsou vraky. Koupil jsem ho v Holandsku jako šrot. Stálo asi jako nová škodovka. Je vyrobené v červenci 1944. Kompletně jsme ho zrenovovali, nápisy jsou přesnou kopií z dobových fotek. Stejné mělo na sobě auto, které osvobozovalo v roce 1945 Plzeň,“ popsal Matějka. „Posádku tvořili čtyři lidé – čtyři malí a hubení lidé,“ doplnil s úsměvem.

Obrněný průzkumník umí jet rychlostí až 90 kilometrů v hodině a spotřebuje 50 až 60 litrů benzinu na sto kilometrů. Největší oříšek byl dostat ho do pohybu. „Převod plynu k motoru už je u těchto válečných vozů řešený hydraulicky, ne lankem. Měli jsme všechny původní součástky, poskládali jsme je, ale zaboha to nechtělo fungovat. Už jsme to vzdávali. Nakonec jsme to museli předělat na lanko a jezdí,“ vzpomíná majitel techniky, který věří, že se mu jednou povede sbírku rozšířit ještě o vozidlo na pásech.

Convoy of Liberty projede Klatovskou třídou v neděli v 11 hodin.

M8 Greyhound

Americké průzkumné vozidlo.
Váží asi sedm tun.
Má náhon na všech šest kol a čtyři rychlosti.
Posádku tvořili čtyři lidé – řidič, radista a dva vojáci obsluhující zbraně.
Výzbroj tvoří dva kulomety a kanon.