Pět tras pro skialpinisty, což je stále oblíbenější způsob lyžování ve volném terénu, připravila Horská služba Šumava s městem Železná Ruda, které získalo 100 000 Kč z evropských dotací na informační tabule a mapky. V okolí Špičáku tak bude největší areál svého druhu v Česku, nejbližší další jsou v Alpách. Uvedl to náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.

„Chceme se stát propagátory bezpečného skialpinismu v ČR. Tito lyžaři totiž dříve často vystupovali po sjezdovkách nebo jejich okrajích a tím ohrožovali nejen sebe, ale i protijedoucí lyžaře a snowboardisty,“ dodal. Cílem projektu je také snížit počet lyžařů, kteří se pohybují mimo značené turistické trasy, aby nedocházelo k poškozování přírody. „Motivací pro ně může být, že si po vystoupání na Špičák mohou užít sjezdu po tratích areálu,“ dodal Vladimír Kasík, majitel lyžařského střediska s 8,4 kilometry sjezdových tratí.

Skialpinisté se budou pohybovat výhradně po cestách značených Klubem českých turistů. Správa CHKO Šumava a Lesy ČR proto všechny trasy bez námitek povolily.

„Je to dobrý nápad. Skialpinismus láká stále více a pro mnohé je určitě lepší jít nahoru po bezproblémové a přitom dobré trase než někde na zakázaných místech riskovat pokutu nebo zranění,“ okomentoval to milovník lyžování František Vrána.

Skialpinismus je sportovní disciplína, pro širokou veřejnost se na západ od Česka nazývá skitouring. Používají se podstatně lehčí sjezdové lyže doplněné nalepovacími pásy, upraveno je vázání, lehčí jsou i boty. Celé vybavení lyžařů je koncipováno tak, aby se mohl bezpečně a pohodlně pohybovat ve volném terénu mimo sjezdovky, popřípadě, aby po nich jen sjížděli do údolí. „Je to něco mezi běžeckou a sjezdovou výstrojí,“ řekl Janďura. Vybavení používá i Horská služba.

Na tratích, z nichž tři míří na vrchol Špičáku, jsou tabule s desaterem o pohybu, mapky získají lyžaři zdarma na nádražích a v infocentrech a na všech informačních serverech o oblasti.

„Tento druh sportu přišel do ČR velmi rychle, chceme být na jeho nápor připraveni,“ dodal Janďura. Nejjednodušší trasou je výstup za čerpací stanicí v Železné Rudě na hráz Čertova jezera a odtud po žluté do areálu Špičák. Nejtěžší vede pod sedačkovou lanovkou na vrchol Špičáku, zpět po černé nejprudší sjezdovce Šance. Podle toho, jak se projekt osvědčí, by se ve spolupráci s lyžařskými areály mohl rozšířit.

Milan Kilián, ČTK