Nová rozhledna přilákala loni na Špičák třikrát víc pěších turistů. Letos na jejím ochozu přibudou panoramatické fotografie i s popisky. Otevřená bude od poloviny června.

V tu dobu se také naplno rozjede lanovka na vrchol hory a otevře se bikepark – budou fungovat denně až do poloviny září.

Poprvé se příznivci freeridových tratí mohou na Šumavě vyřádit poslední květnový víkend. Provozovatelům je to ale málo, chtěli by letní sezonu v tomto areálu prodloužit tak, aby stejně jako v jiných evropských bikeparcích začínala začátkem května a končila v říjnu. Dnes to není možné kvůli tomu, že se park nachází v II. a III. zóně CHKO. „Vychází se ze studie z roku 2004. Teď by se měla dělat nová, v níž budou zahrnuty zkušenosti, jestli jsme přírodu ohrozili. Jsem přesvědčen, že ne," říká majitel Ski & Bike Špičák Vladimír Kasík a věří, že se mu se správou CHKO podaří vyjednat prodloužení sezony už od příštího roku. Zájem cyklistů i turistů je podle něj velký, zvlášť pokud (stejně jako letos) státní svátky 1. a 8. května prodlouží víkendy.

Bikepark na Špičáku připravil letos i další novinky, zejména pro děti.

V areálu vzniklo nové hřiště pro nejmenší, jehož součástí je i cvičná minibiková dráha pro nejmenší bikery od 3 do 11 let. K zapůjčení tu zdarma budou malá kola i odrážedla, těm nejmenším bude k dispozici instruktor.

Další novinkou je sjezd na duších s pohyblivým kobercem a příští rok přibudou vodní atrakce.

Dětská naučná stezka

Dětem je rovněž určena nová čtyřkilometrová naučná stezka Po stopách zajíce z vrcholu Špičáku přes Rozvodí k Čertovu jezeru a zpět k lanovce. „Je na ní deset stanovišť s kvízem zahrnujícím zdejší rostliny, stromy, živočichy a jiné zajímavosti," popisuje asi hodinovou procházku Radek Vaniš ze Ski&Bike Špičák.

Novinek se dočkají i dospělí bikeři, jako každý rok prošly i letos překážky modernizací a přibylo šest nových skoků. Patrně tím nejatraktivnějším je skok z bývalé startovací boudy v horní pasáži s výhledem do celého železnorudského údolí. „Vytvořili jsme nájezd na střechu do výšky asi 2,5 metru a bezpečný dopad," upřesnil Vladimír Kasík.

V polovině července má začít fungovat nové parkoviště u areálu. Vyjde na 17,3 mil. Kč, pěti miliony přispívá kraj.

Jízdné lanovkou se od minulého roku zvýšilo – z 95 korun na rovnou stovku za dospělého.

Loni areál zaznamenal rekordní nárůst turistů – o 180 procent na celkových 42,5 tisíce lidí.