Některé zraněné bylo navíc nutné vyhledat v okolí letiště, neboť z letadla vyskočili ještě předtím, než dopadlo na zem. To byl hlavní námět cvičení, které se konalo ve středu odpoledne.
„Pro účely cvičení byla nasimulována situace, kdy během výsadkového letu selhaly motory letadla Skyvan SC7 a piloti nezvládli nouzově přistát. Při nehodě zahynuli dva členové posádky a 22 osob utrpělo poranění různě závažného charakteru,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.
Cvičení se celkem zúčastnilo bezmála dvě stě osob – profesionální i dobrovolní hasiči, zdravotnická záchranná služba, policisté, zapojily se i Klatovská nemocnice a Fakultní nemocnice Plzeň. Chybět samozřejmě nemohl ani Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. „Cvičení si kladlo mnohé cíle, mimo jiné procvičit a osvojit si taktiku a spolupráci složek IZS při letecké nehodě s větším počtem zraněných, procvičit třídění zraněných metodou START, vyhledávání zraněných osob a vyzvednutí osob z nepřístupného terénu pomocí vrtulníku LZS v součinnosti s hasičem-leteckým záchranářem,“ dodala Jakoubková.
Účastníci si cvičení pochvalovali. „Policie při těchto zásazích plní úkoly evidence tříděných osob, tedy těch, jež odjíždějí do nemocnice, a pátrá po těch, které jsou ztracené a pohřešované. A právě to jsme si procvičili,“ uvedl velitel zásahu za Policii ČR Lukáš Kubaň.
„Vždy, když IZS pořádá takovéto cvičení, účastníme se ho. Dnes to pro nás bylo třetí velké cvičení od doby, kdy je v Klatovech monoblok, ale první, kdy jsme předem neznali typy zranění. Prověřili jsme si tak i to, jak personál reaguje, měli jsme tu rozhodčí,“ dodal Václav Jakl z Klatovské nemocnice.